.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2004


Pjesa e dytė e vitit 2004, ka gjeneruar njė aktivitet mė tė madh ekonomik, duke regjistruar njė lloj gjallėrimi tė pėrgjithshėm, veēanėrisht pas njė fillim viti relativisht tė qetė. Pėrshpejtimi i rritjes sė prodhimit ėshtė evidentuar pothuajse nė tė gjithė sektorėt ekonomikė, nd...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 28.01.2005
Inflacioni vjetor shėnoi 2.2 pėr qind nė muajin nėntor duke qenė brenda objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Inflacioni mesatar vjetor ishte 3.0 pėr qind. Inflacioni mujor nė muajin nėntor ishte 0.5 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 28.12.2004
Inflacioni vjetor shėnoi 2.0 pėr qind nė muajin tetor duke qenė brenda objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Inflacioni mesatar vjetor ishte 3.1 pėr qind. Inflacioni mujor nė muajin tetor ishte 0.23 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 25.11.2004
Pas njė tremujori tė parė disi "tė fjetur", ekonomia shqiptare ka treguar shenja tė gjallėrimit gjatė muajve nė vazhdim tė vitit 2004. Rritja ekonomike ėshtė zhvilluar nė kushtet e ruajtjes dhe tė konsolidimit tė mėtejshėm tė stabilitetit makroekonomik. Ecuria e inflacionit, gjat...
Publikuar nga Banka e Shqiperise nė 04.11.2004
Inflacioni vjetor shėnoi 2.65 pėr qind nė muajin gusht duke qenė brenda objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Inflacioni mesatar vjetor ishte 3.2 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 22.09.2004
Inflacioni mujor nė muajin korrik shėnoi vlerėn – 0.15 pėr qind duke e cuar inflacionin vjetor nė 3.1 pėr qind. Kjo normė, si dhe inflacioni vjetor mesatar prej 3.22 pėr qind, rezultuan brenda objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 19.08.2004
Ndėrkohė qė politikat nxitėse nė vendet e zhvilluara po rigjallėrojnė kėrkesėn agregate dhe klimėn ekonomike, tė dhėnat paraprake, ndonėse tė kufizuara, tregojnė se ekonomia shqiptare ka vazhduar tė ruajė ritmet e mėrparshme tė rritjes, nė kufirin rreth 6 pėr qind. ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 28.07.2004
Inflacioni vjetor nė muajin maj zbriti nė 2.6 pėr qind, duke rezultuar brenda objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Norma mesatare e inflacionit vjetor ishte 3.19 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 18.06.2004
Tė dhėnat e tremujorit tė parė tė vitit 2004 tregojnė pėr zhvillime pozitive tė treguesve monetarė, tė cilat mendohet tė mbėshtesin rritjen e ekonomisė shqiptare me 6 pėr qind pėr vitin 2004. Nė ndryshim nga vitet e kaluara, kredia pėr sektorin privat tė ekonomisė parashikohet tė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 26.05.2004

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.