.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2005


Gjashtėmujori i dytė i vitit 2005 shėnoi, nė pėrgjithėsi, njė periudhė tė favorshme pėr zhvillimin ekonomik tė vendit. Ekonomia shqiptare ka vijuar tė zgjerohet, siē dėshmohet nga rritja vjetore e vėllimit tė shitjeve, nga rritja e numrit tė tė punėsuarve, nga rritja mjaft e shpe...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 10.02.2006
Inflacioni vjetor nė muajin nėntor shėnoi vlerėn 3.0 pėr qind, duke u luhatur nė mesin e objektivit 2–4 pėr qind tė Bankės sė Shqipėrisė....
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 09.01.2006
Norma vjetore e inflacionit nė muajin tetor shėnoi vlerėn 3.3 pėr qind, nga 3.1 pėr qind nė muajin shtator, duke qėndruar pranė mesit tė intervalit objektiv tė Bankės sė Shqipėrisė. Norma mesatare vjetore rezultoi 2.3 pėr qind dhe ajo mujore 0.4 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 08.12.2005
Nėntė muajt e parė tė vitit 2005 kanė paraqitur njė tablo pozitive nė drejtim tė rritjes ekonomike dhe tė ruajtjes sė stabilitetit makroekonomik. Aktiviteti ekonomik ka lėvizur pėrgjithėsisht brenda trajektores sė parashikuar nga programi i zhvillimit tė vendit. ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 11.11.2005
Norma vjetore e inflacionit nė muajin korrik u ul nė 1.8 pėr qind, nga 2.9 pėr qind nė muajin qershor, duke qėndruar shumė afėr kufirit tė poshtėm tė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Norma mesatare vjetore shėnoi 2.1 pėr qind, ndėrsa inflacioni mujor ishte -1.2 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 13.10.2005
Norma vjetore e inflacionit nė muajin korrik u ul nė 1.8 pėr qind, nga 2.9 pėr qind nė muajin qershor, duke qėndruar shumė afėr kufirit tė poshtėm tė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 01.09.2005
Ekonomia shqiptare ėshtė karakterizuar nė pėrgjithėsi nga njė ecuri e mirė dhe brenda parametrave tė pritur, gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2005. Aktiviteti ekonomik nė Shqipėri ka marrė jetė nė kushtet e njė pėrmirėsimi tė lehtė tė ekonomisė nė nivel botėror....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 02.08.2005
Norma vjetore e inflacionit nė muajin maj shėnoi vlerėn 2.0 pėr qind, nga 1.3 pėr qind nėmuajin prill, duke pėrkuar me kufirin e poshtėm tė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Norma mesatare vjetore shėnoi 2.2 pėr qind....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 04.07.2005
Muajt e parė tė vitit 2005, edhe pse nė kushtet e tė dhėnave jo tė plota, duket se kanė ruajtur ritmet e verifikuara kohėt e fundit. Tremujori i parė i vitit 2005 vlerėsohet se ka mbajtuar tė pandryshuara raportet kryesore makroekonomike tė pranishme nė tremujorėt e fundit....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 01.07.2005

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2016    2015    2014     2013     2012     2011

2010     2009    2008     2007    2006     2005

2004    2003    2002    2001    2000     1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.