.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2006


Ekonomia shqiptare ėshtė karakterizuar nga tendenca pozitive zhvillimi gjatė viteve tė fundit, tė shprehura nė ritme tė qėndrueshme tė rritjes ekonomike, nė pėrmirėsim tė vazhdueshėm tė stabilitetit makroekonomik dhe nė pėrafrimin gradual tė strukturės sė ekonomisė me ato tė ekon...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.02.2007
Norma vjetore e inflacionit nė muajin nėntor 2006 ishte 2.9 pėr qind, duke qenė afėr vlerės 3 pėr qind tė synuar nga Banka e Shqipėrisė. ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 09.01.2007
Inflacioni vjetor nė muajin tetor zbriti lehtė nė nivelin 2.2 pėr qind, duke qenė afėr normės sė inflacionit tė synuar nga Banka e Shqipėrisė, 3 pėr qind dhe brenda intervalit tė tolerancės sė saj....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 11.12.2006
Ekonomia shqiptare ėshtė zhvilluar pėrgjithėsisht nė pėrputhje me parashikimet gjatė gjysmės sė parė tė vitit 2006. Ecuria e shitjeve gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit, realizimi i planit tė tė ardhurave buxhetore dhe ritmi i shpejtė i thithjes tė kredisė nga sektori privat, ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 07.11.2006
Norma vjetore e inflacionit nė muajin gusht ishte 3.1 pėr qind, duke qenė afėr objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė prej 3 pėr qind. Inflacioni mujor ishte 0.1 pėr qind, duke ruajtur tendencėn dhe intensitetin sezonal tė vėrejtur gjatė 5 viteve tė fundit....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 05.10.2006
Norma vjetore e inflacionit nė muajin korrik 2006 shėnoi +3.2 pėr qind, norma mė e lartė rritėse pėr kėtė vit. Inflacioni vjetor ka shėnuar vlera qė i pėrkasin zonės sė sipėrme tė intervalit kufi 2-4 pėr qind, duke filluar nga muaji prill 2006. Norma mesatare e inflacionit vjetor...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 11.09.2006
Stabiliteti ekonomik i brendshėm dhe ecuria pozitive e ekonomisė botėrore, kanė krijuar kushte tė pėrshtatshme pėr zgjerimin e aktivitetit ekonomik nė vend, gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2006....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 02.08.2006
Norma vjetore e inflacionit u rrit nė 3.1 pėr qind nė muajin maj 2006. Inflacioni i matur nga IĒK-ja tregoi njė rritje tė theksuar nga vlera 2.3 pėr qind qė ėshtė mesatarja e tij nė katėr muajt e parė tė vitit. Shifra prej 3.1 pėr qind e inflacionit shėnon rritjen e katėrt tė njė...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 03.07.2006
Ēmimet e mallrave tė konsumit u rritėn me 0.57 pėr qind gjatė muajit prill 2006, duke arritur njė normė vjetore inflacioni prej 2.4 pėr qind. Inflacioni mesatar vjetor arriti nė 2.2 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 01.06.2006
Ekonomia shqiptare nė fund tė tremujorit tė parė tė vitit 2006, vazhdon tė karakterizohet nga njė qėndrueshmėri e pėrgjithshme makroekonomike, e pasqyruar kryesisht nė mbajtjen e inflacionit nėn kontroll dhe nga njė suficit i konsiderueshėm buxhetor, si rezultat i realizimit tė t...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 09.05.2006

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.