.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                  

 

2007


Ekonomia shqiptare gjatė vitit 2007 ka shėnuar njė ecuri pozitive, karakterizuar nga rritje e qėndrueshme vjetore, nė pėrputhje me parashikimet, mbajtje e inflacionit nėn kontroll, si dhe konsolidim i mėtejshėm i stabilietit financiar. Ruajtja e parametrave optimalė makroekonomik...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 06.03.2008
Ekonomia shqiptare gjatė nėntė muajve tė parė tė vitit 2007 ka shėnuar ritme pozitive rritjeje vjetore, ndėrkohė qė inflacioni i ēmimeve tė konsumit ka qenė nė nivele tė ulėta pėr pjesėn mė tė madhe tė periudhės. Rritja ekonomike gjatė kėtij viti pritet tė jetė rreth 6 pėr qind....
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 27.11.2007
Gjashtėmujori i parė i vitit 2007 shėnoi njė ecuri pozitive tė ekonomisė shqiptare nė drejtim tė konfirmimit tė ritmit tė programuar tė rritjes ekonomike, tė konsolidimit tė mėtejshėm tė stabilitetit makroekonomik dhe tė vazhdimit tė reformave strukturore nė ekonomi. Nė tėrėsinė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 31.07.2007
Ecuria e ekonomisė shqiptare gjatė viteve tė fundit ėshtė karakterizuar nga ruajtja e ritmeve relativisht tė larta tė rritjes, brenda njė kornize tė qėndrueshme makroekonomike. Sektori privat i ekonomisė ėshtė mbėshtetur nga zgjerimi i ndėrmjetėsimit financiar dhe nga pėrmirėsimi...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 10.05.2007

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.