.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2008


Ekonomia botėrore dhe veēanėrisht sistemi financiar pėsuan tronditje tė mėdha gjatė gjashtėmujorit tė dytė tė vitit 2008. Kriza e cila goditi zemrėn e sistemit financiar botėror u transmetua nė mėnyrė progresive e tė pandalshme nė aktivitetin ekonomik tė vendeve tė zhvilluara, du...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 18.02.2009
Aktiviteti ekonomik i tremujorit tė tretė ėshtė vendosur nė sfondin e zhvillimeve tė trazuara nė tregjet financiare dhe ekonomitė e vendeve tė zhvilluara. Problemet qė pėrjetuan tregjet financiare po reflektohen nė frenimin e konsumit dhe tė investimeve, duke sjellė ngadalėsimin ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 04.12.2008
Zhvillimet e kohėve tė fundit dėshmojnė pėr njė pėrshkallėzim tė mėtejshėm tė krizės financiare nė SHBA, duke kulmuar javėt e fundit me falimentimin e njė prej bankave mė tė mėdha tė investimeve Lehman Brothers. Pak mė parė kėtij falimentimi tė bujshėm, dy gjigandet e financimit ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 08.10.2008
Tremujori i parė i vitit 2008, vazhdoi tė karakterizohet nga zhvillime relativisht komplekse tė ekonomisė botėrore. Aktiviteti ekonomik i disa prej vendeve tė zhvilluara, pėsoi njė lloj frenimi duke rritur shqetėsimin pėr njė ngadalėsim nė rang global. Rritja e ēmimeve ka mbizotė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 19.06.2008

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2016    2015    2014     2013     2012     2011

2010     2009    2008     2007    2006     2005

2004    2003    2002    2001    2000     1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.