.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                   

2009


Ekonomia shqiptare la pas njė vit tė vėshtirė. Kriza e thellė e ekonomisė botėrore u ndje shpejt nė Shqipėri, duke testuar themelet e ekonomisė: stabilitetin financiar dhe ekuilibrat makroekonomikė. Megjithatė, gjendja e mirė fillestare e ekonomisė sonė dhe reagimi i politikave m...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 02.02.2010
Tremujori i tretė i vitit 2009 ėshtė karakterizuar nga shenja pozitive nė ekonominė dhe nė tregjet financiare shqiptare. Nė veēanti, tremujori i tretė shėnoi njė pikė kthese nė drejtim tė rikthimit tė besimit nė sistemin bankar. Stabilizimi i situatės sė likuiditetit, ruajtja e q...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 05.11.2009
Deklarata pėrshkruan zhvillimet monetare gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2009. ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 30.07.2009
Pėrmban informacione mbi ekonominė botėrore dhe tė vendit, zhvillimet nė inflacion, zhvillimet monetare (ecuria e treguesve monetarė, pozicioni valutor i sistemit bankar, krediti i brendshėm, realizimi i objektivave sasiorė tė Bankės sė Shqipėrisė), zhvillimet nė tregje (likuidit...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 21.05.2009

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.