.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

 
2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2010


Ekonomia shqiptare ka patur njė ecuri pozitive gjatė gjashtėmujorit tė dytė tė vitit 2010. Aktiviteti ekonomik ka vijuar tė shėnojė rritje, ndėrkohė qė balancat kryesore makroekonomike janė pėrmirėsuar dhe primet e rrezikut e normat e interesit nė tregjet financiare kanė rėnė. Rr...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 10.02.2011
Ecuria e ekonomisė shqiptare gjatė tremujorit tė tretė ka konfirmuar linjat kryesore tė zhvillimit tė vėna re nė gjysmėn e parė tė vitit, duke u karakterizuar nga pėrmirėsimi gradual i kėrkesės agregate, ulja e primeve tė rrezikut dhe konsolidimi i stabilitetit makroekonomik. Nė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 03.11.2010
Zhvillimet ekonomike dhe monetare gjatė dy tremujorėve tė parė tė vitit 2010 kanė qenė pėrgjithėsisht nė linjė me parashikimet e Bankės sė Shqipėrisė. Aktiviteti ekonomik ka shėnuar njė pėrmirėsim tė ngadaltė, presionet inflacioniste kanė ardhur nė rėnie, balancat e jashtme tė ek...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 04.08.2010
Zhvillimet ekonomike gjatė tremujorit tė parė tė vitit 2010 kanė qenė nė linjė me ato tė tremujorit paraardhės. Megjithėse tė dhėnat e disponueshme janė tė pakta, analizat tona konkludojnė se aktiviteti ekonomik nė vend ka qenė relativisht i ngadaltė. Kjo ecuri ėshtė ndikuar nga ...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 07.05.2010

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.