.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                    

2011


Ekonomia shqiptare ėshtė pėrballur me njė ambient sfidues gjatė vitit 2011, si nė drejtim tė rritjes ekonomike ashtu edhe nė drejtim tė ruajtjes sė balancave makroekonomike. Pavarėsisht kėtyre goditjeve dhe megjithėse me ritme tė reduktuara, ekonomia shqiptare ka vijuar tė rritet...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 01.02.2012
Ekonomia shqiptare ka patur njė ecuri pėrgjithėsisht pozitive gjatė vitit 2011, ndonėse nė prani tė njė ambienti tė jashtėm tė pafavorshėm. Aktiviteti ekonomik nė vend ka shėnuar rritje, ndėrkohė qė disa nga balancat kryesore makroekonomike e financiare janė kontrolluar e pėrmirė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 23.11.2011
Ekonomia shqiptare ka vijuar tė shėnojė rritje gjatė gjysmės sė parė tė vitit 2011, ndonėse nė prani tė sfidave shtesė tė gjeneruara nga ambienti i brendshėm dhe i jashtėm ekonomik. Tensionet nė ekonomitė e nė tregjet financiare botėrore, si dhe rritja e ēmimeve tė lėndėve tė par...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 23.08.2011
Ekonomia shqiptare vlerėsohet tė ketė patur njė ecuri pozitive gjatė tremujorit tė parė tė vitit 2011. Aktiviteti ekonomik vlerėsohet nė rritje, ndėrkohė qė balancat kryesore makroekonomike janė pėrmirėsuar dhe primet e rrezikut e normat e interesit nė tregjet financiare kanė rėn...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 04.05.2011
 

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.