.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                                  

2012

 

Ekonomia shqiptare ka shėnuar njė pėrmirėsim tė lehtė gjatė gjysmės sė dytė tė vitit 2012, por aktiviteti ekonomik mbetet nėn potencial. Sistemi bankar paraqitet me bilance tė shėndosha, por ai vazhdon tė karakterizohet nga njė kujdes i rritur nė financimin e investimeve afatgjat...
Publikuar nga Departamenti i Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė 08.02.2013
Si pasojė e situatės sė vėshtirė nė ekonominė botėrore, dhe veēanėrisht nė eurozonė, ekonomia shqiptare ėshtė pėrballur me njė ambient botėror sfidues gjatė nėntė muajve tė parė tė vitit 2012. Pavarėsisht ndikimit negativ nė ritmet e rritjes ekonomike, stabiliteti financiar dhe ...
Publikuar nga Departamenti i Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė 05.12.2012
Ndonėse nė njė kontekst global gjithnjė e mė sfidues, ekonomia shqiptare ka vijuar tė ruajė parametrat e stabilitetit makroekonomik dhe financiar tė saj gjatė gjysmės sė parė tė vitit 2012. Inflacioni i ēmimeve tė konsumit, treguesit e deficitit buxhetor dhe tė borxhit publik, bi...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 02.08.2012
Ekonomia shqiptare ka vijuar tė ruajė parametrat e stabilitetit makroekonomik, edhe nė kontekstin e vazhdimit tė krizės globale gjatė tremujorit tė parė tė vitit 2012. Inflacioni vjetor i ēmimeve tė konsumit u ngadalėsua ndjeshėm nė tremujorin e parė tė vitit. Nė terma mesatarė, ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 11.05.2012

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.