.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                                                                    

 

2013

 

Aktiviteti ekonomik ka vijuar tė shfaqet i dobėt dhe tendenca rėnėse e inflacionit ėshtė forcuar nė gjashtėmujorin e dytė. Tė dhėnat zyrtare tregojnė rėnie vjetore me 2.3% tė prodhimit tė brendshėm bruto nė tremujorin e tretė. . Konsumi dhe investimet vazhdojnė tė vuajnė nga shk...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 07.02.2014
Ekonomia shqiptare ėshtė karakterizuar nga rritja e ngadaltė ekonomike dhe nga presione tė ulėta inflacioniste gjatė vitit 2013. Rritja ekonomike u ngadalėsua nė 1,1% nė tremujorin e dytė tė vitit, ndėrkohė qė informacionet e disponuara sugjerojnė pėr njė aktivitet tė dobėt ekono...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 21.11.2013
Muajt e parė tė vitit 2013 kanė konfirmuar vlerėsimet tona pėr rritje tė ngadaltė tė ekonomisė shqiptare dhe pėr presione tė ulėta inflacioniste nė tė. Aktiviteti ekonomik nė vend vazhdon tė vuajė nga ecuria e dobėt e kėrkesės agregate, e cila nga ana e saj reflekton pasigurinė e...
Publikuar nga Departamenti i Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė 23.08.2013
Ekonomia shqiptare shfaqi shenja dobėsie gjatė vitit tė kaluar, duke reflektuar pasigurinė e pėrgjithshme nė ambientin e brendshėm dhe tė jashtėm. Megjithatė, pavarėsisht kontekstit tė zhvillimeve tė pafavorshme, treguesit kryesorė tė balancave tė brendshme e tė jashtme tė vendit...
Publikuar nga Departamenti i Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit nė 10.05.2013

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.