.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze. Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill 2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

 

2014


Ekonomia shqiptare shėnoi pėrmirėsim nė gjysmėn e dytė tė vitit 2014, por presionet e pėrgjithshme inflacioniste mbetėn tė dobėta dhe inflacioni vazhdoi tė qėndrojė poshtė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Projeksionet tona makroekonomike flasin pėr mbyllje tė hendekut negativ ...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 04.02.2015
Tė dhėnat mė tė fundit tė sektorit real tregojnė njė ngadalėsim tė aktivitetit ekonomik nė vend, por ky ngadalėsim vlerėsohet tė jetė i pėrkohshėm. Banka e Shqipėrisė pret njė ecuri ekonomike nė pėrmirėsim, ēka do tė krijojė premisat e duhura pėr kthimin e inflacionit nė objektiv...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 05.11.2014
Ekonomia shqiptare ka njohur pėrmirėsim nė gjashtėmujorin e parė tė vitit. Zgjerimi i aktivitetit ekonomik ka ardhur nga rritja e konsumit dhe e investimeve private, dhe ėshtė mbėshtetur nga njė miks stimulues i politikave makroekonomike. Ecuria ekonomike e gjashtėmujorit tė parė...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 06.08.2014
Tė dhėnat e tremujorit tė parė tė vitit 2014 janė pėrgjithėsisht nė linjė me vlerėsimet tona tė mėparshme mbi gjendjen e ekonomisė dhe tė sistemit financiar shqiptar. Ekonomia shqiptare vazhdon tė karakterizohet nga dobėsia e kėrkesės agregate, e cila ndikon mė tej thuajse tė gji...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 07.05.2014

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.