.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

                                                                                    

 2015


Ekonomia shqiptare vazhdon tė lėvizė nė njė trajektore pozitive zhvillimi. Megjithatė, kėrkesa agregate, prodhimi dhe punėsimi, janė poshtė niveleve tė tyre potenciale dhe presionet afatmesme mbi inflacionin mbeten tė dobėta. Ambienti i jashtėm paraqitet ende sfidues dhe burimet ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 11.11.2015
Aktiviteti ekonomik ka shėnuar rritje nė gjysmėn e parė tė vitit, por presionet inflacioniste kanė mbetur tė ulėta. Inflacioni mesatar vjetor rezultoi 1.8% nė tremujorin e dytė tė vitit, duke qėndruar poshtė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Presionet e ulėta inflacioniste vijo...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 12.08.2015
Banka e Shqipėrisė konstaton se ecuria e ekonomisė ėshtė pėrgjithėsisht nė pėrputhje me pritjet. Rritja ekonomike pritet tė vijė nė pėrmirėsim gradual gjatė viteve nė vazhdim, ēka do tė krijojė premisat e duhura pėr kthimin e inflacionit nė objektiv brenda horizontit kohor tė vep...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 13.05.2015
Ekonomia shqiptare shėnoi pėrmirėsim nė gjysmėn e dytė tė vitit 2014, por presionet e pėrgjithshme inflacioniste mbetėn tė dobėta dhe inflacioni vazhdoi tė qėndrojė poshtė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė. Projeksionet tona makroekonomike flasin pėr mbyllje tė hendekut negativ ...
Publikuar nga Departamenti i Politikave Monetare nė 04.02.2015

 

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.