.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2015  
2014 2013 2012 2011 2010 2009
2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000

2016 


Ekonomia shqiptare ka vazhduar tė shfaqė shenja pėrmirėsimi gjatė dy tremujorėve tė fundit. Aktiviteti ekonomik ka shėnuar rritje progresive, inflacioni po lėviz gradualisht drejt objektivit, ndėrsa tregjet financiare mbeten tė qeta dhe kostot e financimit nė to janė pranė minimu...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.11.2016
Banka e Shqipėrisė gjykon se ekonomia shqiptare vijon ndjekė njė trajektore pozitive zhvillimi. Aktiviteti ekonomik rezultoi nė zgjerim gjatė gjysmės sė parė tė vitit, inflacioni pati tendenca rritjeje gjatė tremujorit tė dytė, ndėrsa kahu stimulues i politikės monetare ka mundės...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 10.08.2016
Banka e Shqipėrisė gjykon se ekonomia shqiptare vazhdon tė mbetet nė njė trajektore pozitive zhvillimi. Nė njė horizont afatmesėm, ne presim njė rritje ekonomike nė pėrmirėsim dhe njė kthim gradual tė inflacionit nė objektiv. Megjithatė, informacioni i ri ilustron rrezikun dhe pa...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 11.05.2016
Ecuria e ekonomisė ka qenė nė kahun e sipėrm tė pritjeve tė Bankės sė Shqipėrisė gjatė gjashtėmujorit tė dytė tė vitit 2015, duke sjellė njė rishikim pėr lart tė rritjes ekonomike tė pritur pėr gjithė vitin. Banka e Shqipėrisė pret qė aktiviteti ekonomik tė shėnojė ritme progresi...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 10.02.2016

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.