.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Tremujor i Politikės Monetare, 2016/IV

Data e prodhimit: 16.11.2016
Data e shtypjes: 16.11.2016
Autori: Departamenti i Politikės Monetare
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raport i Politikės Monetare
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ekonomia shqiptare ka vazhduar tė shfaqė shenja pėrmirėsimi gjatė dy tremujorėve tė fundit. Aktiviteti ekonomik ka shėnuar rritje progresive, inflacioni po lėviz gradualisht drejt objektivit, ndėrsa tregjet financiare mbeten tė qeta dhe kostot e financimit nė to janė pranė minimumeve historike. Kėto tendenca reflektojnė efektet e politikės monetare stimuluese tė ndjekur nga Banka e Shqipėrisė, pėrmirėsimin e besimit nė ekonomi dhe qetėsimin e goditjeve nga ambienti i huaj. Informacioni i ri i marrė nė analizė nė kėtė raport ka qenė pėrgjithėsisht nė pėrputhje me pritjet tona. Gjithashtu, pėrditėsimi i parashikimeve afatmesme nuk ka ndryshuar trajektoret e pritura tė rritjes ekonomike dhe tė inflacionit. Nė kėto rrethana, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės ė Shqipėrisė vlerėson se qėndrimi aktual i politikės monetare ėshtė i pėrshtatshėm pėr pėrmbushjen e objektivit pėr ruajtjen e stabilitetit tė ēmimeve.

Publikimi i plotė (2.98 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.