.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Tremujor i Politikės Monetare, 2017/III

Data e prodhimit: 10.08.2017
Data e shtypjes: 10.08.2017
Autori: Departamenti i Politikės Monetare
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raport i Politikės Monetare
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Informacioni i analizuar nė kėtė raport tregon pėr njė rritje tė vazhduar tė ekonomisė shqiptare, e mbėshtetur nga faktorė tė brendshėm e tė jashtėm, nė njė mjedis financiar stimulues me prime tė ulėta rreziku. Ndėrkohė, inflacioni mesatar i tremujorit tė dytė ėshtė ngadalėsuar, i diktuar nga faktorė tė pėrkohshėm tė cilėt nuk prekin trendin rritės tė pritur nė afatin e mesėm. Politika monetare stimuluese ėshtė pėrcjellė nė tregjet financiare, duke sjellė normat e interesit nė nivelet mė tė ulėta historike, duke ndihmuar reduktimin e primeve tė rrezikut dhe, duke mundėsuar rritjen e kredisė nė lekė. Banka e Shqipėrisė gjykon se tendenca rritėse e ekonomisė do tė vijojė e do tė jetė e mjaftueshme pėr ta pozicionuar ekonominė nė ekuilibėr, duke kthyer inflacionin nė objektiv brenda vitit 2018.

Publikimi i plotė (3.3 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.