.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Tremujor i Politikės Monetare, 2017/II

Data e prodhimit: 11.05.2017
Data e shtypjes: 11.05.2017
Autori: Departamenti i Politikės Monetare
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raport i Politikės Monetare
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Informacioni i analizuar nė kėtė Raport ka rezultuar nė linjė me pritjet e Bankės sė Shqipėrisė. Tė dhėnat e reja ekonomike dhe financiare tregojnė njė pėrshpejtim tė rritjes ekonomike dhe njė pėrmirėsim tė balancave kryesore makroekonomike gjatė fundit tė vitit 2016 dhe fillimit tė vitit 2017. Analiza e informacionit tė disponuar evidenton rolin pozitiv qė ka pasur politika monetare. Kushtet monetare stimuluese kanė favorizuar rritjen e kreditimit dhe uljen e kostos sė shėrbimit tė borxhit, duke mbėshtetur gjallėrimin e konsumit dhe tė investimeve private. Pėrditėsimi i parashikimeve afatmesme tė Bankės sė Shqipėrisė sugjeron se ekonomia shqiptare do tė vazhdojė tė rritet dhe se inflacioni do tė kthehet nė objektiv brenda vitit 2018.

Publikimi i plotė (3.82 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.