.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Tremujor i Politikės Monetare, 2017/IV

Data e prodhimit: 10.11.2017
Data e shtypjes: 10.11.2017
Autori: Departamenti i Politikės Monetare
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raport i Politikės Monetare
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Informacioni i analizuar nė kėtė raport dėshmon vazhdimin e rritjes ekonomike nė vend nė tremujorėt e dytė dhe tė tretė tė vitit, me burime tė rritjes nga kėrkesa e brendshme dhe ajo e huaj. Inflacioni ka shėnuar rėnie nė tremujorin e tretė, me presione inflacioniste tė zbehta, duke sugjeruar se ekonomia po vijon tė operojė nėn potencial. Politika monetare stimuluese ka ndikuar nė mbajtjen e normave tė interesit nė nivele tė ulėta, duke favorizuar rritjen e kreditimit. Banka e Shqipėrisė vlerėson se zhvillimet ekonomike e financiare do tė vijojnė tė jenė pozitive, dhe stimuli monetar do tė vazhdojė edhe gjatė vitit tė ardhshėm. Ekonomia pritet tė kthehet nė ekuilibėr dhe inflacioni tė arrijė nė objektiv nė gjysmėn e parė tė vitit 2019.

Publikimi i plotė (3.09 MB)

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.