.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Tremujor i Politikės Monetare, 2017/I

Data e prodhimit: 10.02.2017
Data e shtypjes: 10.02.2017
Autori: Departamenti i Politikės Monetare
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raport i Politikės Monetare
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Informacioni i analizuar nė kėtė raport konfirmon vlerėsimet e mėparshme tė Bankės sė Shqipėrisė mbi gjendjen aktuale dhe zhvillimet e pritura tė ekonomisė shqiptare. Tė dhėnat sugjerojnė se aktiviteti ekonomik nė vend vazhdon tė shėnojė rritje. Zgjerimi i aktivitetit ekonomik ka sjellė pėrmirėsime nė treguesit e tregut tė punės dhe ėshtė pasqyruar nė njė rritje graduale tė inflacionit drejt objektivit. Politika monetare lehtėsuese, e pasqyruar nė reduktimin e kostove tė financimit dhe nė uljen e primeve tė rrezikut, mbetet njė faktor vendimtar nė kėtė tablo zhvillimi. Parashikimet pėr tė ardhmen mbeten pozitive. Banka e Shqipėrisė pret njė forcim tė rritjes ekonomike gjatė dy viteve tė ardhshme dhe kthimin e inflacionit nė objektiv brenda vitit 2018.

Publikimi i plotė (3.4 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.