.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Vjetor 2011

Data e prodhimit: 11.06.2012
Data e shtypjes: 11.06.2012
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporte Vjetore
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Viti qė lamė pas shėnoi njė vit tjetėr rritjeje pėr ekonominė shqiptare. Tė dhėnat e INSTAT-it tregojnė se rritja ekonomike e nėntėmujorit tė parė tė vitit 2011 ishte rreth nivelit 2.7%, ndėrkohė qė tregues tė tėrthortė sasiorė sugjerojnė pėr njė pėrshpejtim tė saj nė tremujorin e katėrt tė vitit 2011. Rritja ekonomike u mbėshtet nga kėrkesa e huaj dhe njė stimul i lehtė fiskal. Ndėrkohė, konsumi dhe investimet private mbetėn tė dobėta, kryesisht si pasojė e pasigurisė dhe hezitimit tė familjeve e bizneseve shqiptare nė vendimmarrjen e tyre. Politika monetare ka qenė dhe mbetet e orientuar drejt respektimit tė objektivit kryesor tė Bankės sė Shqipėrisė: arritjes dhe ruajtjes sė stabilitetit tė ēmimeve. Kjo politikė ka marrė karakter gjithnjė e mė stimulues, i cili pasqyron zhvillimet nė ekonominė reale dhe ecurinė e pritur tė inflacionit.

Publikimi i plotė (5.62 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.