.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Vjetor 2015

Data e prodhimit: 01.06.2016
Data e shtypjes: 01.06.2016
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporte Vjetore
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Viti 2015 ka qenė njė vit i ngarkuar me sfida, si pėr ekonominė shqiptare ashtu edhe pėr Bankėn e Shqipėrisė. Kthimi i inflacionit nė objektiv, nxitja e rritjes ekonomike dhe pėrmirėsimi i treguesve tė shėndetit tė sistemit bankar, kanė kėrkuar vėmendje tė veēantė. Kėto sfida janė bėrė edhe mė tė vėshtira nga ambienti i jashtėm i pafavorshėm, nga problemet strukturore tė ekonomisė shqiptare, si dhe nga goditjet e ndryshme me tė cilat ėshtė pėrballur ajo gjatė vitit. Megjithatė, viti qė lamė pas rezultoi njė vit pozitiv pėr zhvillimin ekonomik tė vendit. Rritja ekonomike u pėrshpejtua, treguesit kryesorė tė shėndetit ekonomik dhe financiar erdhėn nė pėrmirėsim dhe bazat e zhvillimit tė vendit janė forcuar. Kėto zhvillime krijojnė premisa pozitive pėr pėrmbushjen e objektivit tonė tė inflacionit nė tė ardhmen, si dhe pėr forcimin e mėtejshėm tė stabilitetit financiar.

Publikimi i plotė (4.19 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.