.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Vjetor 2016

Data e prodhimit: 24.05.2017
Data e shtypjes: 24.05.2017
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporte Vjetore
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Si banka qendrore e shtetit, Banka e Shqipėrisė ėshtė autoriteti monetar i vendit dhe ka tė drejtėn ekskluzive: (i) tė hartimit, miratimit dhe zbatimit tė pavarur tė politikės monetare. Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve, qė ėshtė kontributi mė i mirė qė mund tė japė politika monetare pėr rritjen e qėndrueshme dhe afatgjatė ekonomike tė vendit; (ii) tė nxjerrjes e tė qarkullimit tė monedhės shqiptare, duke siguruar ruajtjen e besimit publik te paraja, pėrmes garantimit tė cilėsisė sė kartėmonedhave dhe monedhave dhe plotėsimit tė sigurt dhe eficient tė nevojave tė ekonomisė pėr para; (iii) tė mbajtjes e tė administrimit tė rezervave valutore tė Republikės sė Shqipėrisė, si njė garanci pėr pėrballimin e goditjeve tė rėnda nė sektorin real tė ekonomisė dhe nė mbėshtetje tė qėndrueshmėrisė financiare tė vendit.

Publikimi i plotė (5.79 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.