.logoal_copy_1.
   
 

Raporti Vjetor i Mbikėqyrjes 2016

Data e prodhimit: 23.06.2017
Data e shtypjes: 23.06.2017
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporti Vjetor i Mbikėqyrjes
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Mbikėqyrja ėshtė njė nga funksionet kryesore tė Bankės sė Shqipėrisė. Qėllimi i saj ėshtė tė ushtrojė nė vazhdimėsi kontroll tė mjaftueshėm mbi bankat dhe subjektet e tjera, qė kryejnė veprimtari financiare, tė licencuara prej saj. Banka e Shqipėrisė, nė zbatim tė pėrgjegjėsive ligjore si autoritet mbikėqyrės, synon tė sigurojė ruajtjen e shėndetit tė bankave, stabilitetin e sistemit bankar e financiar, parandalimin e krizave nė kėtė sektor, si dhe mbrojtjen e depozituesve. Nė pėrmbushje tė misionit tė saj, mbikėqyrja ushtron tre funksione kryesore: licencimin e subjekteve financiare, rregullimin e veprimtarisė sė subjekteve dhe kontrollin e kėsaj veprimtarie nė vazhdimėsi.

Publikimi i plotė (2.12 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.