.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Stabilitetit Financiar pėr gjashtėmujorin e dytė tė vitit 2016

Data e prodhimit: 20.04.2017
Data e shtypjes: 20.04.2017
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporti Vjetor i Stabilitetit Financiar
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Banka e Shqipėrisė vlerėson qė veprimtaria e sektorit bankar dhe e sistemit financiar nė pėrgjithėsi, ka vijuar nė mėnyrė tė qėndrueshme gjatė gjashtėmujorit tė dytė tė vitit 2016. Nė tėrėsi, ekspozimi i sektorit bankar ndaj rreziqeve tė ndryshme mbetet i kontrolluar dhe treguesit kryesorė tė veprimtarisė qė lidhen me kapitalizimin, likuiditetin dhe pėrfitueshmėrinė, evidentojnė kapacitetin e tij tė plotė pėr tė pėrballuar rreziqet e veprimtarisė nė kushte normale, si edhe pėr tė treguar njė rezistencė tė mirė ndaj goditjeve mė tė forta.

Publikimi i plotė (5.99 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.