.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Stabilitetit Financiar pėr gjashtėmujorin e parė tė vitit 2017

Data e prodhimit: 29.09.2017
Data e shtypjes: 29.09.2017
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporti Vjetor i Stabilitetit Financiar
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Banka e Shqipėrisė vlerėson qė veprimtaria e sektorit bankar dhe e sistemit financiar nė pėrgjithėsi, u paraqit e qėndrueshme gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2017, dhe aftėsia e tij pėr tė pėrballuar rreziqet e veprimtarisė ėshtė e mirė. Nė tėrėsi, ecuria e treguesve makroekonomikė dhe zhvillimet nė mjedisin e pėrgjithshėm ekonomik, mbėshtetėn mė mirė veprimtarinė e sistemit financiar. Nė sektorin bankar, treguesit e performancės financiare, tė kapitalizimit dhe tė likuiditetit tė veprimtarisė, pėrgjithėsisht u pėrmirėsuan. Megjithatė, analiza e faktorėve pėrcaktues dhe ushtrimet e provės sė rezistencės sugjerojnė nevojėn pėr monitorimin e ecurisė sė kėtyre treguesve pėrgjatė kohės. Zhvillimet nė sektorin bankar gjatė periudhės evidentuan pėrmirėsimin e ndjeshėm tė cilėsisė sė kredisė dhe dėshmuan rėndėsinė e vijimit tė kėtij procesi.

Publikimi i plotė (5.65 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.