.logoal_copy_1.
   
 

Rezerva valutore

.rezerva-valutore.

Banka e Shqipėrisė mban dhe administron rezervat valutore tė Republikės sė Shqipėrisė. Me rezervė valutore tė Republikės sė Shqipėrisė do tė kuptojmė tė gjitha ato aktive tė shprehura nė monedhė tė huaj, qė i janė vėnė ose do t'i vihen nė administrim Bankės sė Shqipėrisė, mbi bazėn e marrėveshjeve tė nėnshkruara pėr kėtė qėllim, me synim mbajtjen dhe administrimin e tyre.

Rezerva valutore shėrben pėr tė:

  • pėrmbushur nevojat e qeverisė pėr valutė pėr shlyerjen e borxhit tė jashtėm;
  • mbėshtetur tregtinė ndėrkombėtare, duke pėrmbushur kėrkesėn pėr valutė qė buron nga importuesit;
  • mundėsuar ndėrhyrjen e Bankės sė Shqipėrisė nė treg, me qėllim parandalimin dhe zbutjen e lėvizjeve tė forta tė kursit tė kėmbimit.

Pra e thėnė ndryshe, rezerva valutore shėrben pėr tė siguruar stabilitetin e kursit tė kėmbimit.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.