.logoal_copy_1.
   
 

Rregullore e udhėzime - 2015

Mė poshtė do tė gjeni tė renditura kronologjikisht, tė gjitha rregulloret dhe udhėzimet e miratuara kohėt e fundit, nga Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė.


Objekt i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i rregullave pėr organizimin, funksionimin dhe strukturat pėrgjegjėse tė sistemit tė kontrollit tė brendshėm tė bankės dhe degės sė bankės sė huaj....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 05.01.2018
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė: a) pėrcaktimi i kritereve dhe rregullave pėr llogaritjen e raportit tė mjaftueshmėrisė sė kapitalit; dhe b) pėrcaktimi i nivelit minimal tė raportit tė mjaftueshmėrisė sė kapitalit....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.02.2017
Dispozitat e statutit zbėrthejnė dhe detajojnė kėrkesa tė ligjit pėr “Bankėn e Shqipėrisė”.Objekti i tij ėshtė pėrcaktimi i parimeve bazė tė procedurave institucionale, administrative dhe operative tė Bankės sė Shqipėrisė, personaliteti juridik, objektivat, pushteti d...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 02.12.2015
Objekt i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kėrkesave mbi pėrmbajtjen dhe mėnyrėn e dhėnies sė informacionit parakontraktor dhe kontraktor tė kredisė konsumatore dhe kredisė hipotekare pėr konsumatorin, si dhe rregullimi i kredisė konsumatore dhe kredisė hipotekare....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 25.07.2015
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i rregullave dhe kritereve pėr llogaritjen, mbikėqyrjen dhe raportimin e ekspozimeve tė mėdha tė bankės ndaj njė personi/klienti ose grupi personash/klientėsh tė lidhur ndėrmjet tyre ose me bankėn, pėr qėllim tė administrimit tė rrezi...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 10.07.2015
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i strukturės, elementėve pėrbėrės dhe metodės sė llogaritjes sė kapitalit rregullator tė bankės dhe pėrcaktimit tė nivelit minimal tė tij....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 10.04.2015
Objekt i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i rregullave mbi organizimin dhe funksionimin e Komitetit Kombėtarė tė Sistemit tė Pagesave duke pėrkufizuar qėllimin, pėrbėrjen, funksionet, kompetencat, vendimmarjen etj....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 18.08.2014
Ky udhėzim pėrshkruan karakteristikat e obligacioneve tė emetuara nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė, tė tilla si llojin e ankandit, formulat e llogaritjes sė ēmimit, vlera mė e vogėl e tregtimit, vlera mė e vogėl e pjesėmarrjes sė ankand etj. Ky udhėzim ėshtė miratuar nga Mi...
Miratuar nga Tjetėr Hyri nė fuqi nė 25.01.2014
Ky udhėzim pėrshkruan karakteristikat e bonove tė thesarit tė emetuara nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė, tė tilla si llojin e ankandit, formulat e llogaritjes sė ēmimit, vlera mė e vogėl e tregtimit, vlera mė e vogėl e pjesėmarrjes sė ankand etj. Ky udhėzim ėshtė miratuar n...
Miratuar nga Tjetėr Hyri nė fuqi nė 25.01.2014
Rregullorja synon tė garantojė sigurinė, qėndrueshmėrinė, mirėfunksionimin dhe efikasitetin e skemave kombėtare tė pagesave me kartė, si element pėrbėrės i sistemeve tė pagesave, me vlerė tė vogėl. Objektivi i lartpėrmendur synohet tė arrihet nėpėrmjet pėrcaktimit tė kritereve dh...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 14.08.2013

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.