.logoal_copy_1.
   
 

Rregulloret e mbikėqyrjes bankare nė fuqi

Banka e Shqipėrisė ėshtė autoriteti mbikėqyrės i subjekteve qė me ligj licencohen prej saj. Kjo sanksionohet nė nenin 12 tė ligjit nr.8269, datė 23.12.97, "Pėr Bankėn e Shqipėrisė", i cili i jep asaj autoritetin e organit qė ka tė drejtėn ekskluzive tė japė miratimin pėr fillimin e aktivitetit bankar nėpėrmjet dhėnies sė licencės, si dhe tė mbikėqyrė aktivitetin e ēdo subjekti, i cili ka marrė licencė pėr ushtrimin e veprimtarisė bankare nė Republikėn e Shqipėrisė.

Ky nen pėrcakton tė drejtėn e Bankės sė Shqipėrisė pėr tė nxjerrė, nė pėrputhje me misionin e saj si autoritet mbikėqyrės, akte nėnligjore: vendime, rregullore, udhėzime dhe urdhra, tė detyrueshme pėr t'u zbatuar nga tė gjitha bankat e subjektet e tjera tė licencuara nga Banka e Shqipėrisė, me qėllim qė respektimi i tyre tė sigurojė qėndrueshmėrinė e sistemit bankar. Aktet rregullative tė miratuara janė akte rregullative mbikėqyrėse dhe akte rregullative tė pėrgjithshme. Tėrėsia e tyre pėrbėn kuadrin rregullativ tė mbikėqyrjes, nėpėrmjet tė cilit kufizohet rreziku qė ndėrmarrin bankat dhe subjektet e licencuara nga Banka e Shqipėrisė, gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė tyre. Si udhėzues kryesor pėr hartimin e kėtij kuadri rregullativ shėrbejnė "Parimet bazė pėr njė mbikėqyrje efektive" tė Komitetit tė Bazelit, si dhe tė gjithė udhėzuesit qė Komiteti i Bazelit nxjerr nė vazhdimėsi pėr mbikėqyrjen bankare.


Objekt i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i rregullave pėr organizimin, funksionimin dhe strukturat pėrgjegjėse tė sistemit tė kontrollit tė brendshėm tė bankės dhe degės sė bankės sė huaj....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 05.01.2018
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kėrkesave mbikėqyrėse pėr planet e rimėkėmbjes sė bankave dhe tė grupeve bankare, lidhur me: pėrmbajtjen e planeve tė rimėkėmbjes dhe tė planeve tė thjeshtuara tė rimėkėmbjes, mėnyrėn dhe afatin pėr paraqitjen dhe pėrditėsimin e tyr...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 05.01.2018
Qėllimi i kėtij udhėzimi ėshtė pėrcaktimi i kėrkesave pėr bankat mbi hartimin dhe zbatimin e Procesit tė Vlerėsimit tė Brendshėm tė Mjaftueshmėrisė sė Kapitalit (PVBMK-sė), si dhe i pritshmėrive tė mbikėqyrėsit pėr strukturėn dhe pėrmbajtjen e raportit tė kėtij procesi, qė duhet ...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 31.12.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kushteve, rregullave dhe kėrkesave rregullatore pėr realizimin e mbikėqyrjes sė konsoliduar, pėr qėllime tė administrimit tė rrezikut qė rrjedh nga grupi bankar dhe grupi financiar....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.12.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i rregullave pėr administrimin e rrezikut nė veprimtarinė e subjekteve financiare jobanka. Subjekte tė saj janė subjektet financiare jobanka dhe institucionet financiare tė mikrokredisė, tė licencuar pėr tė ushtruar veprimtari financi...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 27.09.2017
Sistemi i raportimit tė Shoqėrive tė Kursim-Kreditit dhe tė Unioneve tė tyre pėrmban formularėt e raportimit qė kėto subjekte duhet tė paraqesin pranė Bankės sė Shqipėrisė....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 30.06.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kėrkesave mbi mėnyrėn dhe formėn e dhėnies sė informacionit pėr klientėt mbi produktet dhe shėrbimet bankare e financiare tė ofruara nga subjektet e kėsaj rregullore, me qėllim sigurimin e transparencės dhe mbrojtjen e klientit....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 30.05.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i procedurave dhe dokumentacionit pėr identifikimin e klientit, i rregullave pėr regjistrimin, ruajtjen e tė dhėnave dhe raportimin e tyre tek autoriteti pėrgjegjės nga subjektet e kėsaj rregulloreje. Ajo ka pėr qėllim parandalimin e...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 04.05.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė: a) pėrcaktimi i kritereve dhe rregullave pėr llogaritjen e raportit tė mjaftueshmėrisė sė kapitalit; dhe b) pėrcaktimi i nivelit minimal tė raportit tė mjaftueshmėrisė sė kapitalit....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.02.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė: a) pėrcaktimi i rregullave pėr administrimin e rrezikut tė kredisė nė veprimtarinė e bankave dhe degėve tė bankave tė huaja; dhe b) pėrcaktimi i kritereve pėr vlerėsimin e rrezikut dhe klasifikimin e kredive dhe aktiveve tė tjera, si dhe llogar...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.12.2016

Pėr mė shumė...

Politika e Mbikėqyrjes


Strategjia e zhvillimit tė mbikėqyrjes bankare  2009-2014

 

Urdhėr:

Lista e ECAI-ve tė pranuara dhe korrespondenca


Formularėt raportues tė kėrkesave pėr kapital (COREP)

 

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.