.logoal_copy_1.
   
 

Rreth Bankės sė Shqipėrisė

Banka e Shqipėrisė ėshtė banka qendrore e Republikės sė Shqipėrisė. Ky status sanksionohet nė nenin 161 tė Kushtetutės sė Shqipėrisė dhe ligjin nr. 8269, datė 27.12.1997 "Pėr Bankėn e Shqipėrisė", i cili pėrcakton objektivat, detyrat, marrėdhėniet me sistemin bankar dhe me shtetin, organizimin dhe drejtimin, pronėsinė mbi kapitalin, pasqyrat financiare dhe shpėrndarjen e fitimit.

Banka e Shqipėrisė ka si objektiv kryesor arritjen dhe ruajtjen e stabilitetit tė ēmimeve. Ajo ėshtė autonome dhe e pavarur nga ēdo pushtet tjetėr nė realizimin e objektivit kryesor dhe objektivave e detyrave tė tjera.
 
Banka e Shqipėrisė ėshtė bankė me kapital tėrėsisht shtetėror dhe pėrgjigjet pėrpara Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Ajo drejtohet nga Kėshilli Mbikėqyrės, i cili kryesohet nga Guvernatori, qė vepron edhe si Drejtor i Pėrgjithshėm Ekzekutiv i saj.


Vizioni

Vizioni i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė forcimi i mirėqeverisjes, pėrmes forcimit tė pavarėsisė, rritjes sė llogaridhėnies e transparencės, me qėllim rritjen e besimit tė publikut tek institucioni.


Misioni

Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve. Nėpėrmjet arritjes sė kėtij objektivi, Banka e Shqipėrisė ndihmon nė krijimin e premisave tė duhura pėr rritjen e qėndrueshme dhe afatgjatė ekonomike tė vendit, tė punėsimit dhe tė mirėqenies, ruan vlerat e kursimeve, si dhe ndihmon stabilitetin e zhvillimin e sistemit financiar. Pėrmbushja e objektivit realizohet nėpėrmjet hartimit dhe zbatimit nė mėnyrė tė pavarur tė politikės monetare.


Vlerat

Nė funksion tė forcimit tė besimit publik tek institucioni, veprimtaria e Bankės sė Shqipėrisė udhėhiqet nga kėto parime:

  • Integriteti dhe etika
  • Kompetenca dhe profesionalizmi
  • Efektiviteti dhe efikasiteti
  • Puna nė grup dhe inovacioni

 

Dokumente strategjike:

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.