.logoal_copy_1.
   
 

Standardi i Shpėrndarjes sė tė Dhėnave Speciale - SDDS

Shqipėria ka progresuar nė mėnyrė tė vazhdueshme drejt kalimit nga projekti i Sistemit tė Shpėrndarjes sė tė Dhėnave tė Pėrgjithshme (GDDS) tė FMN-sė nė anėtarėsimin nė projektin e Standardit tė Shpėrndarjes sė tė Dhėnave Speciale (SDDS) tė FMN-sė.

Ndėrsa Shqipėria i afrohet datės sė anėtarėsimit, agjencitė e kompilimit tė tė dhėnave (BSH, MF dhe INSTAT ) po punojnė pėr pėrgatitjen e pėrshkrimit tė tė dhėnave sipas formateve tė SDDS dhe paraqitjen e tyre pėr rishikim nė STA.

Shqipėria - Faqja Pėrmbledhėse e tė Dhėnave Kombėtare (NSDP)

Kalendari paraprak i publikimeve

Data e Rifreskimit tė fundit:

Qershor/15/2017

 

Tė dhėna Ekonomike e Financiare
Pėr Shqipėrinė


Tė dhėnat e paraqitura nė kėtė faqe u korrespondojnė tė dhėnave tė pėrshkruara nė Stendėn e Buletinit tė Standardeve tė Shpėrndarjes (DSBB), tė FMN-sė. Pėr shpjegime mė tė plota tė DSBB-sė dhe standardeve tė statistikave, ju lutem klikoni nė DSBB Home Page .

Sektori Real Sektori Fiskal Sektori Financiar Sektori i Jashtėm Tė Dhėna Socio-Demografike

Shkurtimet e pėrdorura:

Mujore: MMM/VV (Jan/07, Shk/07, etj.) Javore: MMM/DD/VV (Jan/17/07, Shk/21/07, etc.)
Tremujore: Tx/YY (T1/07, T2/07, etc.) Vjetore: VVVV (2006, 2007, etc.)

Kategoritė dhe Pėrbėrėsit e tė dhėnave tė SDDS Pėrshkrimi i njėsive Tė dhėnat Inform. shtesė
Data e tė dhėnave mė tė fundit Tė dhėnat mė tė fundit Tė dhėnat e periudhės paraardhėse

SEKTORI REAL

Llogaritė Kombėtare

 

www.instat.gov.al
PBB nė ēmime korrente, sipas prodhimit Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

http://www.instat.gov.al/
Bujqėsia, silvikultura dhe peshkimi Milionė Lekė 2008

179,596.2

164,924.2

Industri Milionė Lekė 2008

97,638.7

81,100.5

- Industria nxjerrėse Milionė Lekė 2008

9,843.1

8,141.5

- Industria pėrpunuese Milionė Lekė 2008

87,795.6

72,959.0

Ndėrtim Milionė Lekė 2008

134,918.3

127,224.4

Tregtia me Shumicė/pakicė, Hotelet Milionė Lekė 2008

207,825.1

185,038.1

Transport dhe Komunikacioni Milionė Lekė 2008

93,959.4

84,672.8

Shėrbime tė tjera Milionė Lekė 2008

258.328.8

228,677.0

FISIM (Shėrbime Ndėrmjetėsimi Financiar Matur Indirekte) Milionė Lekė 2008

(40,902.2)

(38,696.5)

PBB nė Ēmime Bazė

Milionė Lekė 2008

931,364.2

832,940.4 

http://www.instat.gov.al/
- Taksa nė produkte Milionė Lekė 2008

158,846.8

136,789.2

- Subvencion nė produkt Milionė Lekė 2008

(2,344.0)

(3,079.0)

PBB nė Ēmime Tregu

Milionė Lekė 2008

1,087,867.0

966,650.6

http://www.instat.gov.al/

PBB ne ēmime tė vitit paraardhės sipas prodhimit

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

 

Bujqėsia, silvikultura dhe peshkimi Milionė Lekė 2008

177,697.0

158,627.0

Industri Milionė Lekė 2008

88,723.9

79,099.3

- Industria nxjerrėse Milionė Lekė 2008

9,214.8

7,829.9

- Industria pėrpunuese Milionė Lekė 2008

 79,509.2

 71,269.4

Ndėrtim Milionė Lekė 2008

133,270.9

125,224.0

Tregtia me Shumicė/pakicė, Hotelet Milionė Lekė 2008

201,041.4

 175,861.4

Transport dhe Komunikacioni Milionė Lekė 2008

90,003.7

83,356.6

Shėrbime tė tjera Milionė Lekė 2008

249,441.5

220,835.3

FISIM Milionė Lekė 2008

(40,506.1)

(33,105.0)

PBB nė Ēmime Bazė

Milionė Lekė 2008

899,672.4

809,898.6

http://www.instat.gov.al/
- Taksa nė produkte Milionė Lekė 2008

145,008.6

128,593.4

- Subvencion nė produkte Milionė Lekė 2008

2,195.5

(3,299.8)

PBB nė Ēmime Tregu

Milionė Lekė 2008

1,042,485.5

935,192.2

http://www.instat.gov.al/

PBB ne ēmime konstante sipas prodhimit

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

 

Bujqėsia, silvikultura dhe peshkimi Milionė Lekė

Industri  Milionė Lekė

  • Industria nxjerrėse
Milionė Lekė

  • Industria pėrpunuese 
Milionė Lekė

Ndėrtim Milionė Lekė

Tregtia me shumicė/pakicė, hotelet Milionė Lekė

Transporti Milionė Lekė

Posta dhe telekomunikacioni Milionė Lekė

Shėrbime tė tjera Milionė Lekė

FISIM Milionė Lekė

GDP me ēmime fikse Milionė Lekė

PBB ne ēmime korrente sipas prodhimit

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

http://www.instat.gov.al/
Konsumi Final i Popullatės Milionė Lekė 2007

775,081.1

680,322.8

Konsumi Final i Administratės Publike Milionė Lekė 2007

 98,351.7

89,411.2

Formimi Bruto i Kapitalit Fiks Milionė Lekė 2007

374,875.8

343,882.0

Ndryshimet nė Inventare Milionė Lekė 2007

(24,623.0)

(24,712.0)

Konsumi i Institucioneve Jo-fitimprurėse Milionė Lekė 2007

1,484.8

1,371.4

Ekport i mallrave dhe shėrbimeve Milionė Lekė 2007

272,163.6

219,973.5

Import i mallrave dhe shėrbimeve Milionė Lekė 2007

(530,683.2)

(428,040.1)

PBB ne ēmime konstante sipas shpenzimeve

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė lekė

 

 

http://www.instat.gov.al/
Konsumi Final i Popullatės Milionė Lekė 2007

752,963.8

664,354.3

Konsumi Final i Administratės Publike Milionė Lekė 2007

93,976.6

85,596.8

Formimi Bruto i Kapitalit Fiks Milionė Lekė 2007

363,791.2

340,489.5

Ndryshimet nė Inventare Milionė Lekė 2007

(25,942.0)

(32,468.2)

Konsumi i Institucioneve Jo-fitimprurėse Milionė Lekė 2007

1,208.3

1,150.8

Ekport i mallrave dhe shėrbimeve Milionė Lekė 2007

254,051.9

214,079.5

Import i mallrave dhe shėrbimeve Milionė Lekė 2007

(504,857.2)

(414,154.3)

Indekset e Prodhimit

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

Indeksi i Prodhimit Industrial (Indeksi i shitjeve) 2001=100 T2/07

116.2

79.7

Indikatorė pėr tė ardhmen Indeks

 

 

Indikatorė tė tregut te Punės

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

http://www.instat.gov.al/
Punėsimi Nė mijė persona T4/08

974,067.0

969,893.0

Punėsimi nė Sektorin Publik T4/08

166,543.0

166,549.0

Punėsimi nė sektorin privat jo-bujqėsor T4/08

238,975.0

234,795.0

Papunėsia

 

T4/08

12.7

12.6

Pagat / Tė ardhurat

 

T4/08

 

 

Sektori Privat 2005=100

 

Sektori Publik 2005=100 T4/08

38,310.0

36,093.0

Indekset e Ēmimeve

 

 

Indeksi i Ēmimeve tė Konsumit Dhj 2007=100 Shku/10

107.9

106.8

http://www.instat.gov.al/
Indeksi i Ēmimeve tė Prodhimit 2005=100 T4/09

110.1

109.4

http://www.instat.gov.al/

 

KateKategoritė dhe Pėrbėrėsit e tė dhėnave tė SDDS

Pėrshkrimi i njėsive

Tė dhėnat

Infom. Shtesė

Data e tė dhėnave mė tė fundit Tė dhėnat mė tė fundit Tė dhėnat e periudhės paraardhėse

SEKTORI FISKAL

Veprimet e Qeverisė sė Pėrgjithshme (Sektori Publik)

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

www.minfin.gov.al

Tė dhėna paraprake

Tė ardhurat Milionė Lekė Nėn/2009

268,194.7

245,566.5

Grante Milionė Lekė Nėn/2009

2,517.1

2,156.5

Tė ardhura tatimore Milionė Lekė Nėn/2009

248,607.9

227,718.4

Tė ardhura jo-tatimore Milionė Lekė Nėn/2009

17,069.7

15,691.7

Shpenzime Milionė Lekė Nėn/2009

332,649.5

295,181.9

Shpenzime korrente Milionė Lekė Nėn/2009

247.682.0

221,746.0

Nga tė cilat interesa Milionė Lekė Nėn/2009

32,345.2

27,911.1

Shpenzime kapitale Milionė Lekė Nėn/2009

84,882.9

73,351.3

Transferta kapitale Milionė Lekė Nėn/2009

84.6

84.6

Bilanci, Deficit/Suficit Milionė Lekė Nėn/2009

(64,454.8)

(49,615.5)

Financimi

Milionė Lekė

 

 

I brendshėm Milionė Lekė Nėn/2009

55,953.1

42,530.8

Obligacione Milionė Lekė Nėn/2009

8,422.0

5,022.0

Bono thesari Milionė Lekė Nėn/2009

8,312.3

8,312.3

Kredi  Milionė Lekė Nėn/2009

21,671.8

21,671.8

Tė tjera Milionė Lekė Nėn/2009

17,547.1

7,524.8

Tė ardhura nga privatizimet Milionė Lekė Nėn/2009

27,642.0

23,022.5

Depozita tė Qeverisė nė BSh Milionė Lekė Nėn/2009

(13,114.4)

(15,426.8)

Tė tjera Milionė Lekė Nėn/2009

2,479.6

(70.9)

I jashtėm Milionė Lekė Nėn/2009

8,501.7

7,084.6

Hua Afat Gjata (tėrheqje) Milionė Lekė Nėn/2009

13,531.5

11,801.2

Ndryshim nė depozitat e financimit tė jashtėm Milionė Lekė Nėn/2009

(451.0)

(583.3)

Shlyerjet (Pagesat) Milionė Lekė Nėn/2009

(4,578.9)

(4,133.2)

Veprimet e Qeverisė Qendrore

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

www.minfin.gov.al
Tė ardhurat Milionė Lekė Nėn/2009

257,088.3

235,124.6

Shpenzimet Milionė Lekė Nėn/2009

303,373.1

268,765.9

Nga tė cilat : interesa

 

Bilanci, Deficit/Suficit Milionė Lekė Nėn/2009

(46,284.8)

(33,641.3)

Financimi Milionė Lekė

 

 

I brendshėm Milionė Lekė

 

 

Obligacione Milionė Lekė

 

 

Bono thesari Milionė Lekė

 

 

Tė tjera Milionė Lekė

 

 

Tė ardhura nga privatizimet Milionė Lekė

 

 

Depozita tė Qeverisė nė BSh Milionė Lekė

 

 

Tė tjera Milionė Lekė

 

 

I jashtėm Milionė Lekė

 

 

Hua Afat Gjata (tėrheqje) Milionė Lekė

 

 

Ndryshim nė depozitat e financimit tė jashtėm Milionė Lekė

 

 

Shlyerjet (Pagesat) Milionė Lekė

 

 

Borxhi i Qeverisė sė Pėrgjithshme

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

 

www.minfin.gov.al
Stoku i borxhit bruto Milionė Lekė

 

 

Borxhi i Brendshėm sipas maturimit Milionė Lekė

 

 

Obligacione Afat gjata Milionė Lekė

 

 

Bono thesar Afat shkurtra Milionė Lekė

 

 

Borxhi i Jashtėm sipas maturimit Milionė USD T3/09

2,808.8

2,538.6

Stok 
Afat - Gjatė Milionė USD T3/09

2,808.8

2,538.6

Stok
Afat - Shkurtėr Milionė USD T3/09

-

-

Stok
Borxhi i Jashtėm sipas Kreditorėve Milionė USD T3/09

2,808.8

2,538.6

Stok
Shumėpalėsh Milionė USD T3/09

1,470.1

1,395.6

Stok
Dypalėsh Milionė USD T3/09

1,201.0

1,005.3

Stok
I riskeduluar Milionė USD T3/09

137.7

137.8

Stok
Borxh i garantuar nga Qeveria e pėrgjithshme Milionė USD

 

 

I brendshėm Milionė USD

 

 

I jashtėm Milionė USD T3/09

432.9

407.9

Stok
Borxh jo i Qeverisė Qendrore i Garantuar nga Qeveria Qendrore Milionė USD

 

Projeksionet e Shėrbimit tė Borxhit

Milionė Lekė

 

Pagesa tė projektuara tė interesit dhe principalit nė afatin e mesėm dhe tė gjatė, sipas tremujorėve pėr vitin e ardhshėm dhe vjetore pėr vitet nė vazhdim. Milionė Lekė

 

Tė dhėna tremujore pėr pagesat e projektuara ne afatin e shkurtėr. Milionė Lekė Tx/VV

 

 

Kategoritė dhe Pėrbėrėsit e tė dhėnave tė SDDS

Pėrshkrimi i njėsive Tė dhėnat Inform. Shtesė
Data e tė dhėnave mė tė fundit Tė dhėnat mė tė fundit Tė dhėnat e periudhės paraardhėse

SEKTORI FINANCIAR

Paraqitja monetare e korporatave depozituese

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

Pėrditėsuar tė dhėnat

www.bankofalbania.org
Agregati M1 Milionė Lekė

Pri/17

428,229.17

424,990.30

Agregati M2 Milionė Lekė

Pri/17

723,479.91

719,020.20

Agregati M3 Milionė Lekė

Pri/17

1,246,172.71

1,243,303.47

Kredia pėr ekonominė Milionė Lekė

Pri/17

545,305.98

547,806.06

Kredi pėr Qeverinė e Pėrgjithshme Milionė Lekė

Pri/17

1,626.82

1,771.04

Kredi pėr qeverinė lokale Milionė Lekė

Pri/17

815.30

816.54

Kredia pėr Korporatat Jofinanciare Publike Milionė Lekė

Pri/17

27,542.70

27,197.43

Kredia pėr Korporatat e Tjera Jofinanciare Milionė Lekė

Pri/17

338,225.38

340,846.58

Kredia pėr Korporatat e Tjera Financiare Milionė Lekė

Pri/17

8,932.38

9,168.20

Kredia pėr rezidentė tė tjerė Milionė Lekė

Pri/17

169,790.22

169,777.31

Pozicioni i jashtėm neto Milionė Lekė

Pri/17

695,588.81

703,868.70

Mjetet me jashtė Milionė Lekė

Pri/17

764,866.75

773,842.06

Detyrimet me jashtė Milionė Lekė

Pri/17

69,277.95

69,973.36

Paraqitja monetare e Bankės Qendrore

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

 

https://www.bankofalbania.org/
Baza Monetare Milionė Lekė

Maj/17

379,625.34

377,074.78

Pretendime bruto mbi Qeverinė e Pėrgjithshme Milionė Lekė

Maj/17

53,239.91

51,933.10

Pretendime mbi Qeverinė Lokale Milionė Lekė

Maj/17

-

-

Pretendime mbi korporatat jofinanciare publike Milionė Lekė

Maj/17

-

-

Pretendime mbi korporata tė tjera jofinanciare Milionė Lekė

Maj/17

-

-

Pretendime mbi korporata tė tjera financiare Milionė Lekė

Maj/17

-

-

Pretendime mbi rezidentė tė tjerė Milionė Lekė

Maj/17

1,732.85

1,731.59

Pretendime mbi jo rezidentė Milionė Lekė

Maj/17

391,709.32

394,958.27

Detyrime ndaj jo rezidentėve Milionė Lekė

Maj/17

28,000.54

28,167.97

Normat e Interesit

 

 

[lidhje me normat kombėtare tė interesit]
Normat e Bonove tė Thesarit tė Qeverisė Ditore

 

Afat - Shkurtra

 

[lidhje me rezultatet e ankandeve tė Bonove tė Thesarit]
Afat - Gjata

 

[lidhje me ankandet e Obligacionit]
Norma me orientim politik Ditore

 

[lidhje me normat e interesit tė instrumenteve tė Bankės]
Shtrirja e normave pėrfaqėsuese te depozitave dhe kredive Ditore

 

Bursa: Indeksi i Ēmimeve tė Aksioneve

Ditore

 

 

 

Kategoritė dhe Pėrbėrėsit e tė dhėnave tė SDDS

Pėrshkrimi i njėsive

Tė dhėnat

Inform. Shtesė
Data e tė dhėnave mė tė fundit Tė dhėnat mė tė fundit

Tė dhėnat e periudhės paraardhėse

SEKTORI I JASHTĖM

Bilanci i Pagesave - M6BP

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

https://www.bankofalbania.org/
Llogaria Korrente Milionė Lekė T4/16

(32,687.5)

(28,201.4)

Mallra: Kredi Milionė Lekė T4/16

30,115.3

23,611.7

Mallra: Debi Milionė Lekė T4/16

120,789.6

116,635.4

Shėrbime: Kredi Milionė Lekė T4/16

86,499.6

103,162.9

Shėrbime: Debi Milionė Lekė T4/16

55,260.6

66,351.5

Tė ardhura Parėsore: Kredi Milionė Lekė T4/16

6,226.2

5,810.0

Tė ardhura Parėsore: Debi Milionė Lekė T4/16

10,005.9

6,564.5

Tė ardhura Dytėsore: Kredi Milionė Lekė T4/16

34,750.0

34,301.2

Tė ardhura Dytėsore: Debi Milionė Lekė T4/16

4,222.4

5,535.8

Llogaria Kapitale Milionė Lekė T4/16

6,716.4

422.9

Llogaria Kapitale: Kredi Milionė Lekė T4/16

11,687.8

5,033.7

Llogaria Kapitale: Debi Milionė Lekė T4/16

4,971.4

4,610.8

Llogaria Financiare Milionė Lekė T4/16

(20,294.9)

(12,328.7)

Investime Direkte: Mjete Milionė Lekė T4/16

(716.0)

952.3

 

Investime Direkte: Detyrime

Milionė Lekė T4/16

37,506.6

41,411.0

Investime Portofoli: Mjetet Milionė Lekė T4/16

15,275.3

570.3

Investime Portofoli:Detyrimet Milionė Lekė T4/16

576.3

499.0

Derivativėt Financiarė: Mjetet Milionė Lekė T4/16

0.0

0.0

Derivativėt Financiarė:Detyrime Milionė Lekė T4/16

0.0

0.0

Investime tė tjera: Mjete Milionė Lekė T4/16

(25,596.0)

41,850.4

Investime tė tjera Detyrime Milionė Lekė T4/16

(8,129.8)

6,153.0

Mjetet e Rezervės Milionė Lekė T4/16

20,694.8

(7,638.7)

Gabime dhe Harresa Milionė Lekė T4/16

5,676.2

15,449.7

Mjetet e Rezervės Ndėrkombėtare

Milionė USD Maj/26/17

3,036.7

3,023.2

https://www.bankofalbania.org/
Rezerva nė valutė tė huaj Milionė USD Maj/26/17

2,742.7

2,730.7

Pozicioni i rezervės nė Fond Milionė USD Maj/26/17

36.0

35.9

SDR Milionė USD Maj/26/17

193.6

193.2

Ari Milionė USD Maj/26/17

64.3

63.3

Mjete tė tjera tė rezervės Milionė USD Maj/26/17

0.1

0.1

Moduli i Rezervės Ndėrkombėtare dhe Likuiditetit nė Valutė tė Huaj

Milionė USD

Pri/17

 

[lidhje me modulin e rezervės]

Tregtia nė mallra (Tregtia e jashtme)

Milionė Lekė

 

 

http://www.instat.gov.al/
Bilanci Tregtar Milionė Lekė

Pri/17

(25,761.6)

(30,314.7)

Totali i eksporteve (f.o.b.) Milionė Lekė

Pri/17

24,003.8

23,621.2

Totali i importeve (c.i.f.) Milionė Lekė

Pri/17

49,765.4

53,935.9

Pozicioni Ndėrkombėtar i Investimeve - M6BP

Monedha kombėtare, nė milionė ose miliardė

 

Mjetet

Milionė Lekė

T4/16

945,586.7

942,507.7

Investimi i huaj direkt Jashtė Milionė Lekė

T4/16

183,011.2

185,997.7

Investimet e portofolit Milionė Lekė

T4/16

96,017.6

81,776.9

  Letrat me vlerė te kapitalit Milionė Lekė

T4/16

3,975.4

3,860.8

  Letrat me vlerė tė borxhit Milionė Lekė

T4/16

92,042.1

77,916.2

Investime tė tjera Milionė Lekė

T4/16

268,312.6

295,142.7

Mjetet e rezervės Milionė Lekė

T4/16

398,245.4

379,590.3

Derivativėt Financiarė Milionė Lekė

T4/16

 

Detyrimet

Milionė Lekė

T4/16

1,636,781.1

1,617,331.2

Investimi i huaj direkt nė Shqipėri Milionė Lekė

T4/16

770,276.9

738,204.1

Investimet e portofolit Milionė Lekė

T4/16

120,915.5

121,063.7

  Letrat me vlerė tė kapitalit Milionė Lekė

T4/16

42,281.4

41,645.5

  Letrat me vlerė tė borxhit Milionė Lekė

T4/16

78,634.1

79,418.2

Investime tė tjera Milionė Lekė

T4/16

745,588.7

758,063.5

Derivativėt Financiarė Milionė Lekė

T4/16

 

Borxhi i Jashtėm - M6BP

Milionė Lekė

T4/16

1,063,233.6

1,078,768.6

[lidhje me tabelėn e borxhit tė jashtėm]

Kurset e kėmbimit

 

 

[lidhje me kursin e kėmbimit]
Kursi Spot Ditore

 

 

Kurset e FORWARD 3 dhe 6 mujore Ditore

 

 

 

 

Popullsia

Fundi i vitit

'000

31-Dhje-2008

3,181.9

3,161.3

www.instat.gov.al
Shpėrndarjet kryesore, p.sh. sipas moshės dhe gjinisė 2008

 

 

[lidhje me popullsinė e vendit sipas grupmoshės dhe seksit, mesatare vjetore 2008]

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.