.logoal_copy_1.
   
 

Statistika Monetare dhe Ekonomike tė Vendeve tė Evropės Juglindore, nga shekulli i nėntėmbėdhjetė deri nė Luftėn e Dytė Botėrore

 

Promovimi i Njohjes sė Historisė Monetare tė Evropės Juglindore


Rrjeti i Historisė Monetare i Evropės Juglindore (SEEMHN) bėn bashkė historianė monetarė, financierė, ekonomistė dhe statisticienė. Rrjeti u themelua nė vitin 2006 me nismė tė Bankės Kombėtare tė Bullgarisė dhe Bankės sė Greqisė. Qėllimi kryesor ėshtė nxitja e njohjes sė historisė dhe politikės monetare nė Evropėn Juglindore,  si pjesė pėrbėrėse e historisė evropiane. Nė kėtė frymė, rrjeti organizon konferenca vjetore qė pėrqendrohen nė studimin e dukurive specifike dhe tė ngjarjeve qė lidhen me vendet e Evropės Juglindore, si nga kėndvėshtrimi historik dhe ai krahasues.

 

Krijimi i njė Baze tė Dhėnash Unike Historike tė Serive Kohore pėr Evropėn Juglindore


Nisur nga nevoja pėr tė dhėna tė besueshme pėr studime empirike, Banka e Shqipėrisė, Banka e Greqisė, Banka Kombėtare e Bullgarisė, Banka Qendrore e Repulikės sė Turqisė, Banka Kombėtare e Rumanisė, Banka Kombėtare e Serbisė dhe Banka Qendrore e Austrisė kanė bashkėpunuar qė prej vitit 2006 pėr tė krijuar njė bazė tė dhėnash tė tė dhėnave financiare dhe monetare tė shekullit tė 19-tė dhe 20-tė pėr Evropėn Juglindore. Ky vėllim tė dhėnash pėrbėn njė gur themeli nė pėrpjekjen e pėrbashkėt pėr tė publikuar seri kohore afatgjata tė harmonizuara pėr variablat monetare dhe financiare, si dhe pėr variabla tė tjera makroekonomike.

Ky vėllim i ri i tė dhėnave ofron tė dhėna makroekonomike historike pėr Evropėn Juglindore nė shekujt e 19-tė dhe 20-tė. Kėto tė dhėna statistikore janė hartuar nga bankat qendrore tė Shqipėrisė, Bullgarisė, Greqisė, Rumanisė, Serbisė, Turqisė dhe Austrisė.


- Shkarko Vėllimin e tė Dhėnave tė SEEMHN dhe Tabelat e tė Dhėnave Vjetore dhe Mujore

 

.logo bnb 135-1-grey.

.logo te eng 281_copy_1.

.oenb-logo-v-rgb_copy_1.

 

.sigla bnr _copy_1.

.nbs logo [converted].

.logoteknikturkey_copy_2.


.logo bank of albania.

Copyright © 2004-2015 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.