.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Agregate   Vjetore   3Mujore   Mujore   

Agregate
Pozicioni: Pema e navigimit

 Pema e navigimit
STATISTIKA MONETARE DHE FINANCIARE
STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM
STATISTIKA TE SEKTORIT REAL
STATISTIKA TE FINANCAVE TE QEVERISE
Indikatoret me te rendesishem
Te dhenat e perditesuara
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė tė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Tabela paraqet llogaritė kryesore tė bilancit tė pagesave. Publikimi i datės 10 shtator 2015 paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 30.12.2016
Bilanci i pagesave usd [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė tė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Tabela paraqet llogaritė kryesore tė bilancit tė pagesave. Publikimi i datės 10 shtator 2015, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 30.12.2016
Bilanci i pagesave euro [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 10 shtator 2015, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 30.12.2016
Llogaria korente usd [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 10 shtator 2015, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 30.12.2016
Llogaria korente euro [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė mjeteve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe afateve tė maturimit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Mjetet - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe afateve tė maturimit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Detyrimet - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e agregatėve kryesorė tė mjeteve dhe detyrimeve financiare si dhe pozicionit neto tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat sipas M6BP fillojnė nga viti 2012. 30.09.2016
Investimet direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Pėr grupin e NACE-ve CA, DA, DF, DL dhe DM, tė dhėnat paraqiten tė grupuara pėr tė siguruar konfidencialitetin e tyre. Tė dhėnat sipas M6BP fillojnė nga viti 2012. 30.09.2016
Investimet direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe disa prej aktiviteteve ekonomike sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. 30.09.2016
Stoku i ID-detyrime sipas shteteve dhe disa prej akt. ekonomike - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat e fluksit sipas M6BP fillojnė nga viti 2013. 30.09.2016
Fluksi i investimeve direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat e fluksit sipas M6BP fillojnė nga viti 2013. 30.09.2016
Fluksi i investimeve direkte-detyrime sipas akt. ek. - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas shteteve. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro.  
30.09.2015
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri sipas shteteve [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas aktivitetit ekonomik. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro.  Pėr grupin e NACE-ve CA, DA, DF, DL dhe DM, tė dhėnat paraqiten tė grupuara pėr tė siguruar konfidencialitetin e tyre. 30.09.2015
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri sipas aktivitetit ekonomik [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e mjeteve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Mjetet [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Detyrimet [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e agregatėve kryesorė tė mjeteve dhe detyrimeve financiare si dhe pozicionit neto tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet zėrat kryesorė tė llogarisė financiare. Tė gjithė zėrat janė tė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Publikimi i datės 10 shtator 2015, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.
10.09.2015
Llogaria financiare USD (Formati i ri) [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet zėrat kryesorė tė llogarisė financiare. Tė gjithė zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Publikimi i datės 10 shtator 2015, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.
10.09.2015
Llogaria financiare EUR (Formati i ri) [Banka e Shqipėrise]
Tė dhėnat janė sipas publikimeve "Statistikat fiskale tė qeverisė" dhe "Treguesit e borxhit", tabela "Borxhi i brendshėm sipas instrumenteve". Tė dhėnat janė nė milionė lekė, nė fund tė periudhės dhe rifreskohen sipas rishikimit tė institucionit burim.
05.05.2014
Borxhi i brendshėm sipas instrumenteve [Ministria e Financave]

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.