.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Periudha: Vjetore
Pozicioni: Agregate » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » BILANCI I PAGESAVE
Pėrshkrimi: Llogaria korente euro
Institucioni: Banka e Shqipėrise
Metodologjia: Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.

Intervali Mėnyra e shfaqjes sė vlerave Formati
Nga: Grafik 3 dimensional 0 shifra pas pikės dhjetore
Linear 1 shifra pas pikės dhjetore
Deri: Tabelė Fushat nė Periudha 2 shifra pas pikės dhjetore
Periudhat sipas Fushave 3 shifra pas pikės dhjetore
 

Zgjidhi tė gjitha   Pastroi tė gjitha Kodi Pėrshkrimi i treguesit
1100 Mallra
1110
Eksport
1120
Import
1200 Shėrbime
1201
Eksport
1202
Import
1210 Shėrbime transporti
1211
Shėrbime transporti (eksport)
1212
Shėrbime transporti (import)
1220 Shėrbime sigurimi
1221
Shėrbime sigurimi hyrėse
1222
Shėrbime sigurimi dalėse
1230 Udhėtime
1231
Udhėtime (tė ardhura)
1232
Udhėtime (shpenzime)
1240 Shėrbime tė tjera
1241
Shėrbime tė tjera (tė ardhura)
1242
Shėrbime tė tjera (shpenzime)
1300 Tė ardhurat
1301
Tė ardhura hyrėse
1302
Tė ardhura dalėse
1310 Tė ardhurat nga puna
1311
Tė ardhurat nga puna hyrėse
1312
Tė ardhurat nga puna dalėse
1320 Tė ardhurat nga investimet
1321
Hyrėse
1322
Dalėse
1400 Transfertat korente
1401
Transferta korente hyrėse
1402
Transferta korente dalėse
1410 Transferta shtetėrore
1411
Hyrėse
1412
Dalėse
1420 Transferta nga emigrantėt
1421
Hyrėse
1422
Dalėse
1430 Transferta tė tjera
1431
Hyrėse
1432
Dalėse
2100 Transfertat kapitale

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.