.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Periudha: Vjetore
Pozicioni: Agregate » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » POZICIONI I INVESTIMEVE NDERKOMBETARE
Pėrshkrimi: Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Detyrimet
Institucioni: Banka e Shqipėrise
Metodologjia: Tabela paraqet stokun e detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore.

Intervali Mėnyra e shfaqjes sė vlerave Formati
Nga: Grafik 3 dimensional 0 shifra pas pikės dhjetore
Linear 1 shifra pas pikės dhjetore
Deri: Tabelė Fushat nė Periudha 2 shifra pas pikės dhjetore
Periudhat sipas Fushave 3 shifra pas pikės dhjetore
 

Zgjidhi tė gjitha   Pastroi tė gjitha Kodi Pėrshkrimi i treguesit
B Detyrimet
1
Investime direkte nė Shqipėri
   1.1
Kapitali i vet dhe fitimi i riinvestuar
      1.1.1
Pretendime mbi investitorėt direktė (-)
      1.1.2
Detyrime ndaj investitorėve direktė
   1.2
Kapitale tė tjera
      1.2.1
Pretendime mbi investitorėt direktė (-)
      1.2.2
Detyrime ndaj investitorėve direktė
2
Investime portofoli
   2.1
Letra me vlerė tė kapitalit
      2.1.1
Bankat
      2.1.2
Sektorė tė tjerė
   2.2
Letra me vlerė tė borxhit
      2.2.1
Obligacione dhe dėftesa
         2.2.1.1
Autoriteti monetar
         2.2.1.2
Qeveria e pėrgjithshme
         2.2.1.3
Bankat
         2.2.1.4
Sektorė tė tjerė
      2.2.2
Instrumente tė tregut tė parasė
         2.2.2.1
Autoriteti monetar
         2.2.2.2
Qeveria e pėrgjithshme
         2.2.2.3
Bankat
         2.2.2.4
Sektorė tė tjerė
3
Derivativėt financiarė
   3.1
Autoriteti monetar
   3.2
Qeveria e pėrgjithshme
   3.3
Bankat
   3.4
Sektorė tė tjerė
4
Investime tė tjera
   4.1
Kredi tregtare
      4.1.1
Qeveria e pėrgjithshme
         4.1.1.1
Afat-gjatė
         4.1.1.2
Afat-shkurtėr
      4.1.2
Sektorė tė tjerė
         4.1.2.1
Afat-gjatė
         4.1.2.2
Afat-shkurtėr
   4.2
Hua
      4.2.1
Autoriteti monetar
         4.2.1.1
Pėrdorimi i kredive tė FMN-sė
         4.2.1.2
Tė tjera afat-gjata
         4.2.1.3
Afatshkurtėr
      4.2.2
Qeveria e pėrgjithshme
         4.2.2.1
Pėrdorimi i kredive tė FMN-sė
         4.2.2.2
Tė tjera afat-gjata
         4.2.2.3
Afatshkurtėr
      4.2.3
Bankat
         4.2.3.1
Afat-gjatė
         4.2.3.2
Afat-shkurtėr
      4.2.4
Sektorė tė tjerė
         4.2.4.1
Afat-gjatė
         4.2.4.2
Afat-shkurtėr
   4.3
Monedha dhe depozita
      4.3.1
Autoriteti monetar
      4.3.2
Bankat
      4.3.3
Sektorė tė tjerė
   4.4
Detyrime tė tjera
      4.4.1
Autoriteti monetar
         4.4.1.1
Afat-gjatė
         4.4.1.2
Afat-shkurtėr
      4.4.2
Qeveria e pėrgjithshme
         4.4.2.1
Afat-gjatė
         4.4.2.2
Afat-shkurtėr
      4.4.3
Bankat
         4.4.3.1
Afat-gjatė
         4.4.3.2
Afat-shkurtėr
      4.4.4
Sektorė tė tjerė
         4.4.4.1
Afat-gjatė
         4.4.4.2
Afat-shkurtėr

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.