.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Periudha: Vjetore
Pozicioni: Agregate » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » BILANCI I PAGESAVE
Pėrshkrimi: Llogaria financiare USD (Formati i ri)
Institucioni: Banka e Shqipėrise
Metodologjia: Tabela paraqet zėrat kryesorė tė llogarisė financiare. Tė gjithė zėrat janė tė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.

Intervali Mėnyra e shfaqjes sė vlerave Formati
Nga: Grafik 3 dimensional 0 shifra pas pikės dhjetore
Linear 1 shifra pas pikės dhjetore
Deri: Tabelė Fushat nė Periudha 2 shifra pas pikės dhjetore
Periudhat sipas Fushave 3 shifra pas pikės dhjetore
 

Zgjidhi tė gjitha   Pastroi tė gjitha Kodi Pėrshkrimi i treguesit
A Llogaria financiare
1
Detyrimet
   1.1
Investimet direkte nė Shqipėri
      1.1.1
Kapitali i vet dhe fitimi i riinvestuar
      1.1.2
Kapitale tė tjera
   1.2
Investime portofoli
      1.2.1
Letra me vlerė tė kapitalit
      1.2.2
Letra me vlerė tė borxhit
   1.3
Investime tė tjera
      1.3.1
Kredi tregtare
      1.3.2
Hua
      1.3.3
Monedha dhe depozita
      1.3.4
Detyrime tė tjera
2
Mjetet
   2.1
Investimet direkte jashtė
      2.1.1
Kapitali i vet dhe fitimi i riinvestuar
      2.1.2
Kapitale tė tjera
   2.2
Investime portofoli
      2.2.1
Letra me vlerė tė kapitalit
      2.2.2
Letra me vlerė tė borxhit
   2.3
Investime tė tjera
      2.3.1
Kredi tregtare
      2.3.2
Hua
      2.3.3
Monedha dhe depozita
      2.3.4
Mjete tė tjera

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.