.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Periudha: Vjetore
Pozicioni: Agregate » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » POZICIONI I INVESTIMEVE NDERKOMBETARE
Pėrshkrimi: Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Mjetet - M6BP
Institucioni: Banka e Shqipėrise
Metodologjia: Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė mjeteve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe afateve tė maturimit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave.

Intervali Mėnyra e shfaqjes sė vlerave Formati
Nga: Grafik 3 dimensional 0 shifra pas pikės dhjetore
Linear 1 shifra pas pikės dhjetore
Deri: Tabelė Fushat nė Periudha 2 shifra pas pikės dhjetore
Periudhat sipas Fushave 3 shifra pas pikės dhjetore
 

Zgjidhi tė gjitha   Pastroi tė gjitha Kodi Pėrshkrimi i treguesit
A Mjetet
1
Investime direkte
   1.1
Kapitali dhe aksionet nė fondet e investimeve
      1.1.1
Investitori direkt nė ndėrmarrjet e investimit direkt
      1.1.2
Ndėrmarrjet e investimit direkt tek investitori direkt (investim i kundėrt)
      1.1.3
Ndėrmjet ndėrmarrjve tė idhura
   1.2
Instrumentet e borxhit
      1.2.1
Investitori direkt nė ndėrmarrjet e investimit direkt
      1.2.2
Ndėrmarrjet e investimit direkt tek investitori direkt (investim i kundėrt)
      1.2.3
Ndėrmjet ndėrmarrjve tė idhura
      1.2.a
Nga tė cilat: Tituj borxhi
         1.2.a.1
Investitori direkt nė ndėrmarrjet e investimit direkt
         1.2.a.2
Ndėrmarrjet e investimit direkt tek investitori direkt (investim i kundėrt)
         1.2.a.3
Ndėrmjet ndėrmarrjve tė idhura
2
Investime portofoli
   2.1
Kapitali dhe aksionet nė fondet e investimeve
      2.1.1
Banka Qendrore
      2.1.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
      2.1.3
Qeveria e Pėrgjithshme
      2.1.4
Sektorė tė Tjerė
         2.1.4.1
Korporata tė tjera financiare
         2.1.4.2
Korporata jo-financiare, ekonomi shtėpiake dhe institucione jo-fitimprurėse nė shėrbim tė ekonomive shtėpiake
   2.2
Tituj borxhi
      2.2.1
Banka Qendrore
         2.2.1.1
Afat shkurtėr
         2.2.1.2
Afat gjatė
      2.2.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
         2.2.2.1
Afat shkurtėr
         2.2.2.2
Afat gjatė
      2.2.3
Qeveria e Pėrgjithshme
         2.2.3.1
Afat shkurtėr
         2.2.3.2
Afat gjatė
      2.2.4
Sektorė tė Tjerė
         2.2.4.1
Afat shkurtėr
         2.2.4.2
Afat gjatė
         2.2.4.a
Korporata tė tjera financiare
         2.2.4.b
Korporata jo-financiare, ekonomi shtėpiake dhe institucione jo-fitimprurėse nė shėrbim tė ekonomive shtėpiake
3
Derivativė financiarė
   3.1
Banka Qendrore
   3.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
   3.3
Qeveria e Pėrgjithshme
   3.4
Sektorė tė Tjerė
      3.4.1
Korporata tė tjera financiare
      3.4.2
Korporata jo-financiare, ekonomi shtėpiake dhe institucione jo-fitimprurėse nė shėrbim tė ekonomive shtėpiake
4
Investime tė tjera
   4.1
Kapitale tė tjera
   4.2
Monedha dhe depozita
      4.2.1
Banka Qendrore
         4.2.1.1
Afat shkurtėr
         4.2.1.2
Afat gjatė
      4.2.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
         4.2.2.1
Afat shkurtėr
         4.2.2.2
Afat gjatė
      4.2.3
Qeveria e Pėrgjithshme
         4.2.3.1
Afat shkurtėr
         4.2.3.2
Afat gjatė
      4.2.4
Sektorė tė Tjerė
         4.2.4.1
Afat shkurtėr
         4.2.4.2
Afat gjatė
         4.2.4.a
Korporata tė tjera financiare
         4.2.4.b
Korporata jo-financiare, ekonomi shtėpiake dhe institucione jo-fitimprurėse nė shėrbim tė ekonomive shtėpiake
   4.3
Hua
      4.3.1
Banka Qendrore
         4.3.1.1
Kredi dhe hua me FMN-nė (me pėrjashtim tė rezervave)
         4.3.1.2
Tė tjera afat shkurtra
         4.3.1.3
Tė tjera afat gjata
      4.3.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
         4.3.2.1
Afat shkurtėr
         4.3.2.2
Afat gjatė
      4.3.3
Qeveria e Pėrgjithshme
         4.3.3.1
Kredi dhe hua me FMN-nė (me pėrjashtim tė rezervave)
         4.3.3.2
Tė tjera afat shkurtra
         4.3.3.3
Tė tjera afat gjata
      4.3.4
Sektorė tė Tjerė
         4.3.4.1
Afat shkurtėr
         4.3.4.2
Afat gjatė
         4.3.4.a
Korporata tė tjera financiare
         4.3.4.b
Korporata jo-financiare, ekonomi shtėpiake dhe institucione jo-fitimprurėse nė shėrbim tė ekonomive shtėpiake
   4.4
Sigurime, pensione dhe skema standarde garancish
      4.4.1
Banka Qendrore
      4.4.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
      4.4.3
Qeveria e Pėrgjithshme
      4.4.4
Sektorė tė Tjerė
   4.5
Kredi tregtare dhe paradhėnie
      4.5.1
Banka Qendrore
         4.5.1.1
Afat shkurtėr
         4.5.1.2
Afat gjatė
      4.5.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
         4.5.2.1
Afat shkurtėr
         4.5.2.2
Afat gjatė
      4.5.3
Qeveria e Pėrgjithshme
         4.5.3.1
Afat shkurtėr
         4.5.3.2
Afat gjatė
      4.5.4
Sektorė tė Tjerė
         4.5.4.1
Afat shkurtėr
         4.5.4.2
Afat gjatė
         4.5.4.a
Korporata tė tjera financiare
         4.5.4.b
Korporata jo-financiare, ekonomi shtėpiake dhe institucione jo-fitimprurėse nė shėrbim tė ekonomive shtėpiake
   4.6
Llogari tė tjera tė arkėtueshme
      4.6.1
Banka Qendrore
         4.6.1.1
Afat shkurtėr
         4.6.1.2
Afat gjatė
      4.6.2
Korporata Depozituese, me pėrjashtim tė Bankės Qėndrore
         4.6.2.1
Afat shkurtėr
         4.6.2.2
Afat gjatė
      4.6.3
Qeveria e Pėrgjithshme
         4.6.3.1
Afat shkurtėr
         4.6.3.2
Afat gjatė
      4.6.4
Sektorė tė Tjerė
         4.6.4.1
Afat shkurtėr
         4.6.4.2
Afat gjatė
         4.6.4.a
Korporata tė tjera financiare
         4.6.4.b
Korporata jo-financiare, ekonomi shtėpiake dhe institucione jo-fitimprurėse nė shėrbim tė ekonomive shtėpiake
5
Mjetet e rezervės
   5.1
Ari monetar
      5.1.1
Shufra ari
      5.1.2
Llogari ari tė paalokuara
   5.2
SDR
   5.3
Pozicioni I rezervės nė Fond
   5.4
Mjetet tė tjera tė rezervės
      5.4.1
Monedha dhe depozita
         5.4.1.1
Pretendime me autoritet monetare
         5.4.1.2
Pretendime me njėsi tė tjera
      5.4.2
Tituj
         5.4.2.1
Tituj borxhi
         5.4.2.2
Kapitali dhe aksionet nė fondet e investimeve
      5.4.3
Derivativė financiarė
      5.4.4
Pretendime tė tjera

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.