.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Periudha: Vjetore
Pozicioni: Agregate » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » POZICIONI I INVESTIMEVE NDERKOMBETARE
Pėrshkrimi: Investimet direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik - M6BP
Institucioni: Banka e Shqipėrise
Metodologjia: Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Pėr grupin e NACE-ve CA, DA, DF, DL dhe DM, tė dhėnat paraqiten tė grupuara pėr tė siguruar konfidencialitetin e tyre. Tė dhėnat sipas M6BP fillojnė nga viti 2012.

Intervali Mėnyra e shfaqjes sė vlerave Formati
Nga: Grafik 3 dimensional 0 shifra pas pikės dhjetore
Linear 1 shifra pas pikės dhjetore
Deri: Tabelė Fushat nė Periudha 2 shifra pas pikės dhjetore
Periudhat sipas Fushave 3 shifra pas pikės dhjetore
 

Zgjidhi tė gjitha   Pastroi tė gjitha Kodi Pėrshkrimi i treguesit
A Bujqėsia, gjuetia dhe silvikultura
01
Bujqėsia, gjuetia dhe shėrbimet plotėsuese
02
Silvikultura, shfrytėzimi i pyjeve, shėrbime plotėsuese
B Peshkimi
05
Peshkimi ,kultivimi i peshkut, dhe shėrbimet nė lidhje me peshkimin
C Industria nxjerrėse
CA
Nxjerrja e mineraleve energjetike
   10
Nxjerrja e qymyrgurit dhe e linjiteve; nxjerrja e torfės
   11
Nxjerrja e naftės bruto dhe gazit natyror
   12
Nxjerrja e mineralit tė uraniumit dhe toriumit
CB
Nxjerrja e mineraleve jo energjitike
   13
Nxjerrja e mineraleve metalike
   14
Industri tė tjera nxjerrėse
D Industria pėrpunuese
DA
Industria ushqimore, e pijeve dhe e duhanit
   15
Industria ushqimore dhe e pijeve
   16
Industria e duhanit
DB
Industria tekstile dhe e veshjeve
   17
Industria tekstile
   18
Industria e veshjeve dhe e gėzofėve
DC
Industria e lėkurės dhe e kėpucėve
   19
Pėrgatitja, tanimi i lėkurės, fabrikimi i artikujve tė udhėtimit dhe tė galanterisė
DD
Punime me dru dhe fabrikimi i artikujve prej druri
   20
Industria e drurit dhe artikujve me dru, pėrveē fabrikimit tė mobiljeve
DE
Fabrikimi i brumit tė letrės, i letrės dhe artikujve prej letre; shtypshkronja dhe botimi
   21
Fabrikimi i brumit tė letrės, i letrės dhe artikujve prej letre dhe kartoni
   22
Botimi, shtypshkronja, dhe riprodhimi i suporteve tė rregjistruara
DF
Koksifikimi, rafinimi i naftės, industria bėrthamore
   23
Koksifikimi, rafinimi i naftės, industria bėrthamore
DG
Industria kimike
   24
Industria kimike
DH
Industria e gomės dhe e plastikės
   25
Industria e gomės dhe e plastikės
DI
Fabrikimi i artikujve tė tjerė minerale jo metalike
   26
Fabrikimi i artikujve tė tjerė minerale jo metalike
DJ
Metalurgjia dhe punimi i metaleve
   27
Siderurgjia
   28
Punime me metale
DK
Fabrikimi i makinave dhe pajisjeve pėrfshirė instalimin, montimin, riparimin dhe mirėmbajtjen
   29
Fabrikimi i makinave dhe pajisjeve pėrfshirė instalimin, montimin dhe mirėmbajtjen
DL
Fabrikimi i pajisjeve elektrike, dhe optike
   30
Fabrikimi i makinave tė zyrave dhe tė pajisjeve tė trajtimit tė informacionit
   31
Fabrikimi i makinave dhe pajisjeve elektrike
   32
Fabrikimi i aparaturave radiotelevizive dhe i atyre tė komunikacionit
   33
Fabrikimi i pajisjeve mjekėsore, tė preēizionit, instrumentave optikė dhe orėve
DM
Fabrikimi i mjeteve tė transportit
   34
Fabrikimi i automjeteve, rimorkjove dhe gjysėm rimorkjove
   35
Fabrikimi i mjeteve tė tjera tė transportit
DN
Industri tė tjera pėrpunuese
   36
Fabrikimi i mobiljeve, industri tė ndryshme
   37
Grumbullimi dhe pėrgatitja pėr riciklim
E Prodhimi dhe shpėrndarja e energjisė elektrike, e gazit, e avullit dhe e ujit tė ngrohtė
40
Prodhimi dhe shpėrndarja e energjisė elektrike, e gazit, e avullit dhe e ujit tė ngrohtė
41
Depozitimi, pastrimi dhe shpėrndarja e ujit
F Ndėrtimi
45
Ndėrtimi
G Tregtia me shumicė dhe pakicė, riparimi i automobilave, motoēikletave, i sendeve personale dhe pajisjeve shtėpiake
50
Tregtimi, mirėmbajtja dhe riparimi i automobilėve dhe motoēikletave
51
Tregtia me shumicė dhe ndėrmjetėsimi tregtar, pėrveē mjeteve tė transportit automobilistik
52
Tregtia me pakicė; riparimi i artikujve personalė dhe shtėpiakė
H Hotele dhe restorantet
55
Hotele dhe restorante
I Transportet, magazinimi dhe komunikacioni
60
Transporti tokėsor; transporti nėpėrmjet tubacioneve
61, 62
Transporti ujor dhe ajror
63
Shėrbime ndihmėse nė transport; aktivitete tė agjensive tė udhėtimit
64
Postat dhe komunikacionet
J Ndėrmjetėsimi monetar dhe financiar
65
Ndėrmjetėsimi monetar dhe financiar pėrveē aktiviteteve siguruese si dhe fondeve tė pensioneve
66
Aktivitete siguruese dhe tė fondeve tė pensioneve, pėrveē sigurimeve shoqėrore tė detyrueshme
67
Aktivitete ndihmėse tė ndėrmjetėsimit financiar dhe atyre siguruese
K Pasuritė e patundėshme, dhėnia me qira, informatika, puna kėrkimore shkencore, tė tjera aktivitete profesionale
70
Aktivitete tė pasurive tė patundėshme
71
Dhėnia me qira e pajisjeve pa operator dhe e artikujve personale dhe shtėpiake
72
Aktivitete informatike dhe aktivitete tė lidhura me to
73
Kėrkime - aplikimi eksperimentale
74
Aktivitete tė tjera profesionale
L Administrimi publik dhe i mbrojtjes; sigurimi shoqėror i detyruar
75
Administrimi publik dhe i mbrojtjes; sigurimi shoqėror i detyruar
M Arsimi
80
Arsimi
N Shėndetsia dhe veprimtari tė tjera sociale
85
Shėndetsia dhe veprimtari tė tjera sociale
O Aktivitete tė tjera tė shėrbimit kolektiv, social dhe individual
90
Pastrimi, heqja e mbeturinave, trajtimi i hedhurinave dhe aktivitete tė tjera tė ngjashme
91
Aktivitete tė organizatave tė ndryshme shoqėrore
92
Aktivitete dėfrimi, kulturore dhe sportive
93
Aktivitete tė shėrbimeve personale
P Shėrbime nė shtėpi
95
Shėrbime nė shtėpi
96
Aktivitete tė prodhimit tė mallrave tė pandryshuara tė familjeve private pėr pėrdorimin e vet
97
Aktivitete tė prodhimit tė shėrbimeve tė pandryshuara tė familjeve private pėr pėrdorimin e vet
Q Aktivitete tė organizmave ndėrkombėtare
99
Aktivitete tė organizmave ndėrkombėtare
- Tė tjera industri
Totali i ID-detyrime

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.