.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Periudha: Vjetore
Pozicioni: Agregate » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » POZICIONI I INVESTIMEVE NDERKOMBETARE
Pėrshkrimi: Stoku i ID-detyrime sipas shteteve dhe disa prej akt. ekonomike - M6BP
Institucioni: Banka e Shqipėrise
Metodologjia: Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe disa prej aktiviteteve ekonomike sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro.

Intervali Mėnyra e shfaqjes sė vlerave Formati
Nga: Grafik 3 dimensional 0 shifra pas pikės dhjetore
Linear 1 shifra pas pikės dhjetore
Deri: Tabelė Fushat nė Periudha 2 shifra pas pikės dhjetore
Periudhat sipas Fushave 3 shifra pas pikės dhjetore
 

Zgjidhi tė gjitha   Pastroi tė gjitha Kodi Pėrshkrimi i treguesit
AE Emiratet e Bashkuara Arabe
AT Austri
AT - E
Prodhimi dhe shpėrndarja e energjisė elektrike, e gazit, e avullit dhe e ujit tė ngrohtė
AT - F
Ndėrtimi
AU Australi
BE Belgjikė
BG Bullgari
BG - E
Prodhimi dhe shpėrndarja e energjisė elektrike, e gazit, e avullit dhe e ujit tė ngrohtė
CA Kanada
CH Zvicėr
CH - K
Pasuritė e patundėshme, dhėnia me qira, informatika, puna kėrkimore shkencore, tė tjera aktivitete profesionale
CN Kinė
CY Qipro
CY - D
Industria pėrpunuese
CY - E
Prodhimi dhe shpėrndarja e energjisė elektrike, e gazit, e avullit dhe e ujit tė ngrohtė
CZ Ēeki
DE Gjermani
DE - D
Industria pėrpunuese
DE - G
Tregtia me shumicė dhe pakicė, riparimi i automobilave, motoēikletave, i sendeve personale dhe pajisjeve shtėpiake
DE - K
Pasuritė e patundėshme, dhėnia me qira, informatika, puna kėrkimore shkencore, tė tjera aktivitete profesionale
EG Egjipt
ES Spanjė
FR Francė
FR - D
Industria pėrpunuese
FR - K
Pasuritė e patundėshme, dhėnia me qira, informatika, puna kėrkimore shkencore, tė tjera aktivitete profesionale
GB Mbretėria e Bashkuar
GR Greqi
GR - D
Industria pėrpunuese
GR - F
Ndėrtimi
GR - G
Tregtia me shumicė dhe pakicė, riparimi i automobilave, motoēikletave, i sendeve personale dhe pajisjeve shtėpiake
GR - K
Pasuritė e patundėshme, dhėnia me qira, informatika, puna kėrkimore shkencore, tė tjera aktivitete profesionale
HR Kroaci
HU Hungari
IL Izrael
IT Itali
IT - D
Industria pėrpunuese
IT - F
Ndėrtimi
IT - G
Tregtia me shumicė dhe pakicė, riparimi i automobilave, motoēikletave, i sendeve personale dhe pajisjeve shtėpiake
IT - K
Pasuritė e patundėshme, dhėnia me qira, informatika, puna kėrkimore shkencore, tė tjera aktivitete profesionale
IT - O
Aktivitete tė tjera tė shėrbimit kolektiv, social dhe individual
JP Japoni
KS Kosovė
KS - F
Ndėrtimi
KW Kuvajt
KY Ishujt Kajman
LB Liban
LU Luksemburg
MC Monako
ME Mali i Zi
MK Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė
NL Hollandė
NL - D
Industria pėrpunuese
NL - G
Tregtia me shumicė dhe pakicė, riparimi i automobilave, motoēikletave, i sendeve personale dhe pajisjeve shtėpiake
NO Norvegji
PA Panama
RO Rumani
SE Suedi
SI Slloveni
TR Turqi
TR - F
Ndėrtimi
TR - G
Tregtia me shumicė dhe pakicė, riparimi i automobilave, motoēikletave, i sendeve personale dhe pajisjeve shtėpiake
US Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
US - D
Industria pėrpunuese
US - K
Pasuritė e patundėshme, dhėnia me qira, informatika, puna kėrkimore shkencore, tė tjera aktivitete profesionale
VG Ishujt Virgin (Britanikė)
RS Serbi
INT Organizata Ndėrkombėtare
O Tė tjera
Totali i ID-detyrime

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.