.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Agregate   Vjetore   3Mujore   Mujore   

Agregate
Pozicioni: Pema e navigimit » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » KURSI I KEMBIMIT

 KURSI I KEMBIMIT
Lista e indikatoreve ... Kursi mesatar i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut pėrfaqėson mesataren e thjeshtė tė kurseve zyrtare ditore tė kėmbimit pėrkundrejt monedhės vendase LEK, gjatė njė muaji. Kursi zyrtar i kėmbimit ("fiksi") llogaritet sipas Udhezimit "Mbi mėnyrėn e llogaritjes sė "fiksit" tė kursit tė kėmbimit tė lekut, nė Bankėn e Shqipėrisė" miratuar me vendim tė Kėshillit Mbikqyrės, Nr.66, datė 30.08.2006.
Kursi mesatar i kėmbimit pėr periudhėn 1994-2001. [Banka e Shqipėrise]
Lista e indikatoreve ... Kursi i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut nė ditėn e fundit tė muajit pėrfaqėson kursin zyrtar tė kėmbimit ("fiksin"), nė ditėn e fundit tė ēdo muaji. Kursi zyrtar i kėmbimit ("fiksi") llogaritet sipas Udhezimit " Mbi mėnyrėn e llogaritjes sė "fiksit" tė kursit tė kėmbimit tė lekut, nė Bankėn e Shqipėrisė" miratuar me vendim tė Kėshillit Mbikqyrės, Nr.66, datė 30.08.2006.
Kursi i kėmbimit nė ditėn e fundit tė muajit pėr periudhėn 1994-2001. [Banka e Shqipėrise]
Lista e indikatoreve ... Kursi i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut nė ditėn e fundit tė muajit pėrfaqėson kursin zyrtar tė kėmbimit (fiksin), nė ditėn e fundit tė ēdo muaji.Kursi zyrtar i kėmbimit ("fiksi") llogaritet sipas Udhezimit"Mbi mėnyrėn e llogaritjes sė "fiksit" tė kursit tė kėmbimit tė lekut, nė Bankėn e Shqipėrisė" miratuar me vendim tė Kėshillit Mbikqyrės, Nr.66, datė 30.08.2006.Kursi i kėmbimit i Juanit kinez CNY dhe CNH kundrejt lekut ka filluar tė publikohet nga muaji tetor 2016.
Kursi i kėmbimit nė ditėn e fundit tė muajit nga viti 2002. [Banka e Shqipėrise]
Lista e indikatoreve ... Kursi mesatar i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut pėrfaqėson mesataren e thjeshtė tė kurseve zyrtare ditore tė kėmbimit pėrkundrejt monedhės vendase LEK, gjatė njė muaji. Kursi zyrtar i kėmbimit ("fiksi") llogaritet sipas Udhezimit "Mbi mėnyrėn e llogaritjes sė "fiksit" tė kursit tė kėmbimit tė lekut, nė Bankėn e Shqipėrisė" miratuar me VKM, Nr.66, datė 30.08.2006. Kursi i kėmbimit i Juanit kinez CNY dhe CNH kundrejt lekut ka filluar tė publikohet nga muaji tetor 2016.
Kursi mesatar i kėmbimit nga viti 2002. [Banka e Shqipėrise]
Indikatoret me te rendesishem
Te dhenat e perditesuara
(IĒK) mat ndryshimin e ēmimeve tė konsumit tė njė shporte fikse mallrash e shėrbimesh nė periudhėn korrente, krahasuar me periudhėn bazė. (Dhjetor 2015=100).Nga Janar 2016 (IĒK), llogaritet me shportėn e re tė artikujve, peshat e tė cilave janė bazuar nė Anketėn e Buxhetit tė Familjes. Indeksi bazohet nė strukturen (ECOICOP), me 12 grupe kryesore shpenzimesh, tėrėsisht tė pėrputhshėm me klasifikimin e shpenzimeve qė pėrdor EUROSTAT. Tė dhėnat rifreskohen sipas institucionit burim. 11.01.2018
Indeksi i ēmimeve tė konsumit (IĒK) Dhjetor 2015=100 [INSTAT]
Tabela paraqet tė dhėna tė agreguara pėr Treguesit e Shėndetit Financiar (FSI) pėr bankat pjesėmarrėse nė sektorin bankar shqiptar. Mars 2014-dhjetor 2015 tė dhėnat janė me periodicitet tremujor. Nga janar 2016 tė dhėnat kanė periodicitet mujor (pėrjashtim bėjnė treguesit 1.1). Nė dhjetor 2017 ėshtė rishikuar seria kohore si rezultat i pėrafrimeve metodologjike me udhėzuesin pėr Hartimin e FSI, FMN, viti 2006. Rishikuar: Treguesit e pėrllogaritur mbi tė ardhurat bruto dhe kthimi nga aktivet.
          05.01.2018
Tregues tė shėndetit financiar (nė pėrqindje) [Banka e Shqipėrise]
Kursi i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut nė ditėn e fundit tė muajit pėrfaqėson kursin zyrtar tė kėmbimit (fiksin), nė ditėn e fundit tė ēdo muaji.Kursi zyrtar i kėmbimit ("fiksi") llogaritet sipas Udhezimit"Mbi mėnyrėn e llogaritjes sė "fiksit" tė kursit tė kėmbimit tė lekut, nė Bankėn e Shqipėrisė" miratuar me vendim tė Kėshillit Mbikqyrės, Nr.66, datė 30.08.2006.Kursi i kėmbimit i Juanit kinez CNY dhe CNH kundrejt lekut ka filluar tė publikohet nga muaji tetor 2016.
        29.12.2017
Kursi i kėmbimit nė ditėn e fundit tė muajit nga viti 2002. [Banka e Shqipėrise]
Kursi mesatar i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut pėrfaqėson mesataren e thjeshtė tė kurseve zyrtare ditore tė kėmbimit pėrkundrejt monedhės vendase LEK, gjatė njė muaji. Kursi zyrtar i kėmbimit ("fiksi") llogaritet sipas Udhezimit "Mbi mėnyrėn e llogaritjes sė "fiksit" tė kursit tė kėmbimit tė lekut, nė Bankėn e Shqipėrisė" miratuar me VKM, Nr.66, datė 30.08.2006. Kursi i kėmbimit i Juanit kinez CNY dhe CNH kundrejt lekut ka filluar tė publikohet nga muaji tetor 2016.
      29.12.2017
Kursi mesatar i kėmbimit nga viti 2002. [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė modilit tė rezervės. Zėrat janė tė shprehur nė milionė usd dhe nė bazė mujore. Tabela ėshtė kompiluar sipas guidės sė modulit tė rezervės dhe likuiditetit nė valutė tė huaj. 29.12.2017
Moduli i rezervės ndėrkombėtare dhe likuiditetit nė valutė tė huaj [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė rezervės sipas instrumenteve. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė mujore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Nga Tetori 2014, disponohet informacion pėr tė ndarė zėrin "Monedha dhe depozita". 29.12.2017
Mjetet e rezervės - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Normat mesatare tė ponderuara tė interesit tė huave tė reja mujore tė individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve, sipas qėllimit tė pėrdorimit dhe monedhės nė pėrqindje. Pėrditėsuar tė dhėnat e muajit shtator 2016.
29.12.2017
Normat e interesit tė huave tė reja tė individėve sipas qėllimit tė pėrdorimit [Banka e Shqipėrise]
Normat mesatare tė ponderuara tė interesit tė huave tė reja mujore tė korporatave jofinanciare sipas qėllimit tė pėrdorimit dhe monedhės, nė pėrqindje. Pėrditėsuar tė dhėnat e muajit shtator 2016.
29.12.2017
Normat e interesit tė huave tė reja tė KJF-ve sipas qėllimit tė pėrdorimit [Banka e Shqipėrise]
Norma mesatare e ponderuar mujore e huave tė reja nė dollarė tė korporatave jofinanciare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė pėrqindje. Pėrditėsuar tė dhėnat e muajit shtator 2016.
29.12.2017
Norma mesatare mujore e huave tė reja tė korporatave jofinanciare nė dollarė. [Banka e Shqipėrise]
Norma mesatare e ponderuara mujore e huave tė reja nė euro tė korporatave jofinanciare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė pėrqindje. Pėrditėsuar tė dhėnat e muajit shtator 2016.
29.12.2017
Norma mesatare mujore e huave tė reja nė euro tė KJF, Individėve dhe OJF. [Banka e Shqipėrise]
Norma mesatare e ponderuar mujore e huave tė reja nė lekė tė korporatave jofinanciare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė pėrqindje. Pėrditėsuar tė dhėnat e muajit shtator 2016.
29.12.2017
Norma mesatare mujore e huave tė reja nė lekė tė KJF, Individėve dhe OJF [Banka e Shqipėrise]
Norma mesatare e ponderuar mujore e depozitave tė reja nė dollarė tė korporatave jofinanciare, individėve institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė pėrqindje. 29.12.2017
Norma mesatare mujore e depozitave tė reja nė dollarė tė KJF, Individ. e NPISH [Banka e Shqipėrise]
Norma mesatare mujore e ponderuar e depozitave tė reja nė euro tė korporatave jo-financiare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė pėrqindje. 29.12.2017
Norma mesatare mujore e depozitave tė reja tė KJF e individėve e OJF-ve nė euro. [Banka e Shqipėrise]
Norma mesatare e ponderuara mujore e depozitave tė reja nė lekė tė korporatave jofinanciare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė pėrqindje. 29.12.2017
Norma mesatare mujore e depozitave tė reja nė Lek tė KJF, individėve dhe OJF [Banka e Shqipėrise]
Sasia e depozitave tė reja nė dollarė, gjatė muajit, tė korporatave jofinanciare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė milionė USD. 29.12.2017
Sasia e depozitave tė reja mujore nė dollarė, sipas afatit, pėr sistemin bankar [Banka e Shqipėrise]
Sasia e depozitave tė reja nė euro gjatė muajit e korporatave jofinanciare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve sipas afatit, nė milionė euro. 29.12.2017
Sasia e depozitave tė reja mujore nė euro, sipas afatit pėr sistemin bankar [Banka e Shqipėrise]
Sasia e depozitave tė reja mujore nė lekė e korporatave jofinanciare, individėve dhe institucioneve jo me qėllim fitimi qė u shėrbejnė individėve, sipas afatit, nė milionė lekė. 29.12.2017
Sasia e depozitave tė reja mujore nė lekė, sipas afatit, pėr sistemin bankar [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė lekė. 29.12.2017
Depozitat nė valutė sipas sektorit dhe maturitetit. [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė dollarė. 29.12.2017
Depozitat nė USD sipas sektorit dhe maturitetit [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė periudhės nė milionė euro. 29.12.2017
Depozitat nė Euro sipas sektorit dhe maturitetit [Banka e Shqipėrise]

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.