.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Agregate   Vjetore   3Mujore   Mujore   

Agregate
Pozicioni: Pema e navigimit » STATISTIKA TE SEKTORIT REAL

 STATISTIKA TE SEKTORIT REAL
Lista e indikatoreve ... Pėrfshin tė dhėna mbi sektorin e bujqėsisė, blegtorisė dhe agro-industrisė. 
        Shėnim: Vlera e prodhimit sipas degėve deri nė vitin 2004 ėshtė e llogaritur me ēmimet e vitit 2000, ndėrsa nga viti 2005 e nė vazhdim ėshtė e llogaritur me ēmimet e vitit 2006. Tė dhėnat rifreskohen sipas rishikimit tė institucionit burim.
Bujqėsia [ Ministria e Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit ]
Lista e indikatoreve ... Pėrfshin prodhimin industrial tė disa produkteve si dhe prodhimin e disa industrive nė vlerė.
Industria [Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės]
Lista e indikatoreve ... Tė dhėnat mbi PBB janė me ēmime korrente, sipas metodės sė prodhimit. Pėr vlerėsimin me ēmime konstante, ēmimet korrente janė deflatuar me indeksin e ēmimit tė vitit tė mėparshėm. 
        Metodologjia pėr kompilimin e llogarive kombėtare ėshtė bazuar nė Sistemin Europian tė Llogarive (ESA -1995) dhe nė "Sistemin e Llogarive Kombėtare 1993" (1993 SNA). (Tė dhėnat e 2009 janė jo pėrfundimtare).
Produkti i brendshėm bruto [INSTAT]
Lista e indikatoreve ... Tabela pėrmban informacion mbi punėsimin, papunėsinė dhe tė ardhurat. Tė dhėnat janė sipas publikimit tė tė dhėnave vjetore nė faqen e web-it tė INSTAT-it. Treguesi popullsia pėrfaqėson popullsinė mė 1 janar.
Tregues tė punėsimit dhe tė ardhurave [INSTAT]
Te dhenat e perditesuara
Tabela paraqet zėrat kryesorė tė llogarisė financiare. Tė gjithė zėrat janė tė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.
          11.09.2017
Llogaria financiare USD (Formati i ri) [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet zėrat kryesorė tė llogarisė financiare. Tė gjithė zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.
        11.09.2017
Llogaria financiare EUR (Formati i ri) [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė tė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Tabela paraqet llogaritė kryesore tė bilancit tė pagesave. Publikimi i datės 11 shtator 2017 paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Bilanci i pagesave usd [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė tė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Tabela paraqet llogaritė kryesore tė bilancit tė pagesave. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Bilanci i pagesave euro [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Llogaria korente usd [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Llogaria korente euro [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė mjeteve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe afateve tė maturimit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Mjetet - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe afateve tė maturimit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Detyrimet - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e agregatėve kryesorė tė mjeteve dhe detyrimeve financiare si dhe pozicionit neto tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat sipas M6BP fillojnė nga viti 2012. 30.09.2016
Investimet direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Pėr grupin e NACE-ve CA, DA, DF, DL dhe DM, tė dhėnat paraqiten tė grupuara pėr tė siguruar konfidencialitetin e tyre. Tė dhėnat sipas M6BP fillojnė nga viti 2012. 30.09.2016
Investimet direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe disa prej aktiviteteve ekonomike sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. 30.09.2016
Stoku i ID-detyrime sipas shteteve dhe disa prej akt. ekonomike - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat e fluksit sipas M6BP fillojnė nga viti 2013. 30.09.2016
Fluksi i investimeve direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat e fluksit sipas M6BP fillojnė nga viti 2013. 30.09.2016
Fluksi i investimeve direkte-detyrime sipas akt. ek. - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas shteteve. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. 
30.09.2015
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri sipas shteteve [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas aktivitetit ekonomik. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Pėr grupin e NACE-ve CA, DA, DF, DL dhe DM, tė dhėnat paraqiten tė grupuara pėr tė siguruar konfidencialitetin e tyre. 30.09.2015
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri sipas aktivitetit ekonomik [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e mjeteve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Mjetet [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Detyrimet [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e agregatėve kryesorė tė mjeteve dhe detyrimeve financiare si dhe pozicionit neto tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare [Banka e Shqipėrise]
Tė dhėnat janė sipas publikimeve "Statistikat fiskale tė qeverisė" dhe "Treguesit e borxhit", tabela "Borxhi i brendshėm sipas instrumenteve". Tė dhėnat janė nė milionė lekė, nė fund tė periudhės dhe rifreskohen sipas rishikimit tė institucionit burim.
05.05.2014
Borxhi i brendshėm sipas instrumenteve [Ministria e Financave]

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.