.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Agregate   Vjetore   3Mujore   Mujore   

Agregate
Pozicioni: Pema e navigimit

 Pema e navigimit
STATISTIKA MONETARE DHE FINANCIARE
STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM
STATISTIKA TE SEKTORIT REAL
STATISTIKA TE FINANCAVE TE QEVERISE
Indikatoret me te rendesishem
Te dhenat e perditesuara
Paraqitja monetare e bankės qendrore kompilohet nė bazė tė rregjistrimeve kontabėl tė Bankės sė Shqipėrisė. Treguesit janė paraqitur sipas kuadrit tė paraqitjes sė bankės qendrore tė pėrshkruar nė "Metodikėn e statistikave monetare dhe financiare", Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003.Tė dhėnat paraqiten nė milionė lekė. Pėr periudhėn dhjetor 2002-prill 2014 ėshtė bėrė riklasifikimi i arit monetar.Pėr periudhėn dhjetor 2015-prill 2016 ėshtė bėrė riklasifikimi i arit jo monetar.
              15.02.2018
Paraqitja monetare e bankės qendrore [Banka e Shqipėrise]
Bilanci sektorial i bankės qendrore kompilohet nė bazė tė rregjistrimeve kontabėl tė Bankės sė Shqipėrisė. Treguesit janė paraqitur sipas kuadrit tė bilancit sektorial tė bankės qėndrore tė pėrshkruar nė "Metodikėn e statistikave monetare dhe financiare", Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003.Tė dhėnat paraqiten nė milionė lekė. Pėr periudhėn dhjetor 2002- prill 2014 ėshtė bėrė riklasifikimi i arit monetar. Pėr periudhėn dhjetor 2015-prill 2016 ėshtė bėrė riklasifikimi i arit jo monetar.
            15.02.2018
Bilanci sektorial i bankės qendrore [Banka e Shqipėrise]
(IĒK) mat ndryshimin e ēmimeve tė konsumit tė njė shporte fikse mallrash e shėrbimesh nė periudhėn korrente, krahasuar me periudhėn bazė. (Dhjetor 2015=100).Nga Janar 2016 (IĒK), llogaritet me shportėn e re tė artikujve, peshat e tė cilave janė bazuar nė Anketėn e Buxhetit tė Familjes. Indeksi bazohet nė strukturen (ECOICOP), me 12 grupe kryesore shpenzimesh, tėrėsisht tė pėrputhshėm me klasifikimin e shpenzimeve qė pėrdor EUROSTAT. Tė dhėnat rifreskohen sipas institucionit burim. 09.02.2018
Indeksi i ēmimeve tė konsumit (IĒK) Dhjetor 2015=100 [INSTAT]
Tabela paraqet tė dhėna tė agreguara pėr Treguesit e Shėndetit Financiar (FSI) pėr bankat pjesėmarrėse nė sektorin bankar shqiptar. Mars 2014-dhjetor 2015 tė dhėnat janė me periodicitet tremujor. Nga janar 2016 tė dhėnat kanė periodicitet mujor (pėrjashtim bėjnė treguesit 1.1). Nė dhjetor 2017 ėshtė rishikuar seria kohore si rezultat i pėrafrimeve metodologjike me udhėzuesin pėr Hartimin e FSI, FMN, viti 2006. Rishikuar: Treguesit e pėrllogaritur mbi tė ardhurat bruto dhe kthimi nga aktivet.
        07.02.2018
Tregues tė shėndetit financiar (nė pėrqindje) [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė e korporatave jofinanciare publike sipas aktivitetit ekonomik (NVE- Rev.2) [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Depozitat nė valutė sipas sektorit dhe maturitetit. [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė dollarė. 07.02.2018
Depozitat nė USD sipas sektorit dhe maturitetit [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė periudhės nė milionė euro. 07.02.2018
Depozitat nė Euro sipas sektorit dhe maturitetit [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Depozitat nė Lek sipas sektorit dhe maturitetit [Banka e Shqipėrise]
Flukset hyrėse tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė e reja tė korporatave jofinanc. private sipas aktivitetit ekonomik(NVE-R2) [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė e korporatave jofinanciare private sipas aktivitetit ekonomik (NVE- Rev.2) [Banka e Shqipėrise]
Flukset hyrėse tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė e reja sipas qėllimit tė pėrdorimit dhe monedhės gjatė periudhės, flukset [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė sipas qėllimit tė pėrdorimit dhe monedhės [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė muajit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė sipas sektorit, monedhės dhe afatit [Banka e Shqipėrise]
Kredia pėr ekonominė pėrfshin tė gjitha pretendimet e korporatave depozituese (bankave tė nivelit tė dytė, shoqėrive tė kursim kreditit (SHKK) dhe bankės qėndrore) ndaj korporatave tė tjera financiare, qeverisė lokale, ndaj korporatave publike jofinanciare, ndaj korporatave tė tjera jofinanciare dhe pretendimet ndaj sektorėve tė tjerė rezidentė. Tė dhėnat paraqiten nė milionė lekė. Pėrditėsuar tė dhėnat e SHKK-ve pėr TII 2016.
07.02.2018
Kredia pėr ekonominė [Banka e Shqipėrise]
Pėrfshihen llogaritė e depozituara nė korporatat depozituese qė pėrfshihen nė pėrkufizimin kombėtar tė parasė sė gjerė. Tė dhėnat paraqiten nė milionė Lekė. Pėrditėsuar tė dhėnat e shoqėrive tė kursim kreditit (SHKK) pėr TII 2016. 
07.02.2018
Depozitat e pėrfshira nė paranė e gjerė [Banka e Shqipėrise]
Nė Shqipėri agregatėt monetarė janė: M1 paraja e ngushtė (paraja jashtė korporatave depozituese plus llogaritė rrjedhėse dhe depozitat pa afat nė lekė tė rezidentėve jobanka, pėrjashtuar qeverinė qėndrore), M2 (M1 plus depozitat me afat nė lekė tė rezidentėve jobanka, pėrjashtuar qeverinė qėndrore) dhe M3 paraja e gjerė (M2 plus depozitat nė valutė tė rezidentėve jobanka, pėrjashtuar qeverinė qėndrore). Tė dhėnat paraqiten nė milionė lekė. Pėrditėsuar tė dhėnat e SHKK-ve pėr TII 2016. 07.02.2018
Agregatėt monetarė [Banka e Shqipėrise]
Paraqitja monetare e korporatave depozituese pėrmban tė dhėnat pėr korporatat e tjera depozituese (KTD), ku pėrfshihen bankat e nivelit tė dytė dhe shoqėritė e kursim-kreditit (SHKK), dhe bankėn qendrore (BSh). Treguesit janė paraqitur sipas kuadrit tė paraqitjes sė korporatave depozituese tė pėrshkruar nė "MSMF" Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003. Tė dhėnat paraqiten nė milionė lekė. Pėrditėsuar tė dhėnat e shoqėrive tė kursim kreditit (SHKK) pėr TII 2016.
07.02.2018
Paraqitja monetare e korporatave depozituese [Banka e Shqipėrise]
Paraqitja monetare e korporatave tė tjera depozituese pėrmban tė dhėnat pėr bankat e nivelit tė dytė dhe shoqeritė e kursim-kreditit (SHKK). Treguesit janė paraqitur sipas kuadrit tė paraqitjes sė korporatave tė tjera depozituese tė pėrshkruar nė "Metodikėn e statistikave monetare dhe financiare", Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003. Tė dhėnat paraqiten nė milionė lekė. Pėrditėsuar tė dhėnat e SHKK-ve pėr TII 2016.
07.02.2018
Paraqitja monetare e korporatave tė tjera depozituese [Banka e Shqipėrise]
Bilanci sektorial i korporatave tė tjera depozituese pėrmban tė dhėnat pėr bankat e nivelit tė dytė dhe shoqeritė e kursim-kreditit (SHKK). Treguesit janė paraqitur sipas kuadrit tė bilancit sektorial tė korporatave tė tjera depozituese tė pėrshkruar nė "Metodikėn e statistikave monetare dhe financiare", Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003. Tė dhėnat paraqiten nė milionė lekė. Pėrditėsuar tė dhėnat e SHKK-ve pėr TII 2016.
07.02.2018
Bilanci sektorial i korporatave tė tjera depozituese [Banka e Shqipėrise]

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.