.logoal_copy_1.
   
 

Baza e tė dhėnave tė serive kohore tė Bankės sė Shqipėrisė

"Seritė kohore" ėshtė njė bazė tė dhėnash publike, qė ėshtė pjesė e publikimeve tė Bankės sė Shqipėrisė. Ajo pėrbėn njė bazė tė unifikuar informacioni pėr paraqitjen e tė dhėnavetė agreguara statistikore. Pjesa kryesore e kėtij informacioni statistikor grumbullohet dhe kompilohet nga Banka e Shqipėrisė. Informacioni tjetėr statistikor merret nga institucione tė tjera si Ministria e Financave, INSTAT etj.. Publikimi bėhet nė ēdo rast me miratimin e tyre.

Kompilimi i statistikave monetare dhe financiare realizohet mbėshtetur nė "Metodika e statistikave monetare dhe financiare, Banka e Shqipėrisė, Korrik 2003", e cila ėshtė hartuar nė bazė tė "Monetary and Financial Statististics Manual, IMF, 2000" tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar.

Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjia e bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Balance of Payments Manual, Fifth Edition, 1993 IMF" (nė anglisht, format pdf).

Pėr informacione tė tjera, ju lutemi tė na kontaktoni. Pėr komente apo pėr parregullsi, ju lutemi tė lini pėrshtypjet tuaja nė rubrikėn pėrshtypje.

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

  

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji janar 2018, nė rubrikėn Statistika Bankare ėshtė publikuar tabela “Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar”, hartuar nė bazė tė metodologjisė sė FMN (2006) mbi “Treguesit e Shėndetit Financiar”. Seria kohore paraqet tė dhėna statistikore qė nga muaji dhjetor 2010.

Tabelat e zėvendėsuara“Tė ardhura dhe shpenzime nė sistemin bankar” (nė million lek)” dhe “Struktura e tė ardhura dhe shpenzimeve” do tė arkivohen nė rubrikėn “Statistika Bankare/Arkiva”.

 

 

Agregate   Vjetore   3Mujore   Mujore   

Agregate
Pozicioni: Pema e navigimit

 Pema e navigimit
STATISTIKA MONETARE DHE FINANCIARE
STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM
STATISTIKA TE SEKTORIT REAL
Indikatoret me te rendesishem
Te dhenat e perditesuara
Udhėzuesi pėr hartimin e FSI, FMN, viti 2006. 
              07.02.2018
Tė ardhurat dhe shpenzimet pėr sistemin bankar (nė milionė lekė) [Banka e Shqipėrise]
 07.02.2018
Struktura e te ardhurave dhe shpenzimeve [Banka e Shqipėrise]
 07.02.2018
Tė ardhurat dhe shpenzimet pėr sistemin bankar (nė milionė lekė) [Banka e Shqipėrise]
Llogaritja ėshtė bėrė duke vėnė nė raport cdo zė tė kapitalit me totalin e kapitalit aksioner. 07.02.2018
Struktura e kapitalit aksioner nė terma relative (nė %) [Banka e Shqipėrise]
 07.02.2018
Tregues te perqendrimit te veprimtarise bankare [Banka e Shqipėrise]
Pasqyrojnė llogaritė kryesore tė detyrimeve dhe kapitalit tė sistemit bankar. 07.02.2018
Pasivet - Struktura pėr sistemin bankar [Banka e Shqipėrise]
Pasqyrojnė llogaritė kryesore tė mjeteve tė zotėruara nga sistemi bankar
  Veprimet me klientėt (kredia), periudha 1998 - 2001 tregon vlerėn neto tė tyre ndėrsa viti 2002 e nė vazhdim tregon vlerėn bruto. 07.02.2018
Aktivet - Struktura pėr sistemin bankar [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė tremujorit, nė milionė lekė. 07.02.2018
Depozitat sipas rrethit dhe sektorit [Banka e Shqipėrise]
Gjendje nė fund tė tremujorit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė sipas monedhės dhe rrethit. [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė tremujorit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė sipas rrethit dhe aktivitetit ekonomik (NVE-Rev2) [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė tremujorit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė pėr individėt sipas rrethit dhe qėllimit tė pėrdorimit [Banka e Shqipėrise]
Gjendja nė fund tė tremujorit nė milionė lekė. 07.02.2018
Huatė sipas rrethit, subjektit dhe afatit. [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun tremujor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik (NACE Rev.2) dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Sektori H+I prezantohet i agreguar pėr arsye konfidenciale.
29.12.2017
Stoku tremujor i ID-detyrime sipas aktivitetit ekonomik - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun tremujor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Hapėsirat boshe paraqesin tė dhėna konfidenciale. 29.12.2017
Stoku tremujor i investimeve direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin tremujor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik (NACE Rev.2) dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Hapėsirat boshe paraqesin tė dhėna konfidenciale. Sektori D+E prezantohet i agreguar pėr arsye konfidenciale. 29.12.2017
Fluksi tremujor i ID-detyrime sipas aktivitetit ekonomik - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin tremujor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Hapėsirat boshe paraqesin tė dhėna konfidenciale. 29.12.2017
Fluksi tremujor i investimeve direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė mjeteve dhe detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe maturitetit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė tremujore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave.Publikimi i datės 29 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitet 2015-2016, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e Bilancit tė Pagesave, Borxhit tė Jashtėm dhe ndryshimeve metodologjike.
29.12.2017
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - tremujore [Banka e Shqipėrise]
Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitet 2013-2016, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė tre mujore. 11.12.2017
Bilanci i Pagesave [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė borxhit tė jashtėm bruto, sipas sektorėve, afateve tė maturimit dhe instrumenteve. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė tre mujore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave.Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitet 2015-2016, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.
11.12.2017
Stoku i Borxhit tė Jashtėm Bruto [Banka e Shqipėrise]
Indeksi i Kushtimit nė Ndėrtim (pėr banesa) mat ecurinė e ēmimeve tė materialeve tė ndėrtimit, tė fuqisė punėtore, makinerive dhe tė shpenzimeve tė tjera qė pėrdoren nė ndėrtimin e njė banese tip (8-10 kate). Duke filluar nga T1 2011, IKN llogaritet me shportėn e re tė shpenzimeve. Shpenzimet klasifikohen nė 6 grupe sipas klasifikimit tė EUROSTAT pėr IKN. T1 2011 ėshtė periudhė bazė pėr llogaritjen e indeksit (T1 2011=100). Indekset e mėparshėm janė rillogaritur me bazėn e re.
04.12.2017
Indeksi i kushtimit nė ndėrtim (T1 2011=100) [INSTAT]

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.