.logoal_copy_1.
   
 

Shkarkim i Vėllimit tė Dhėnave tė SEEMHN dhe Tabelat e tė Dhėnave Vjetore dhe Mujore


Shkarko versionin e plotė (nė anglisht)

Titulli

Autori

Shkarko PDF 

Data table

Parathėnie PDF
I. Hyrje Matthias Morys PDF
II. Austro-Hungaria: 1863 - 1914 Clemens Jobst dhe Thomas Scheiber PDF XLSX
III. Greqia: 1833 - 1949 Sophia Lazaretou PDF XLSX
IV. Perandoria Osmane: 1830 - 1914 Ali Coşkun Tunēer dhe Şevket Pamuk PDF XLSX
V. Bullgaria: 1879 - 194 Kalina Dimitrova dhe Martin Ivanov PDF XLSX
VI. Rumania: 1880 - 1947 George Virgil Stoenescu, Coordinator, dhe Adriana Aloman,
Elisabeta Blejan, Brinduşa Graţiela Costache
PDF XLSX
VII. Serbia/Jugosllavia: 1884 - 1940 Branko Hinić, Ljiljana Đurđević dhe Milan Šojić PDF XLSX
VIII. Shqipėria: 1920 - 1944 Arta Pisha, Besa Vorpsi dhe Neraida Hoxhaj PDF XLSX
XI. Turqia: 1923 - 1947 Yüksel Görmez dhe Serkan Yiğit PDF XLSX
Shėnime pėr Kontribuesit PDF

Vėllimi i tė dhėnave SEEMHN ėshtė hartuar nga bankat qendrore tė Shqipėrisė, Bullgarisė, Greqisė, Rumanisė, Serbisė, Turqisė dhe Austrisė.


 - Pėrmbledhje e serive kohore tė disponueshme 

Pėr secilin vend jepet njė seri e plotė tė dhėnash, qė mbulon gjashtė grupe tė gjerė treguesish: (1) variablat monetare, (2) normat e interesit, (3) kurset e kėmbimit valutor, (4) financimet e qeverisė, (5) ēmimet, prodhimi dhe puna, dhe (6) llogaritė kombėtare dhe popullsia.

 - Tetė kapituj tė strukturuar nė mėnyrė tė ngjashme pėr vendet pėrkatėse

Ēdo kapitull pėrbėhet nga katėr pjesė: (1) ngjarjet monetare mė tė mėdha, pėrfshirė njė pėrshkrim tė shkurtėr tė kuadrit institucional tė vendit pėrkatės pėr zbatimin e politikės monetare; (2) pėrshkrim i detajuar dhe pėrcaktimi i variablave tė publikuara (3) diskutim i detajuar i burimeve parėsore dhe dytėsore tė tė dhėnave tė pėrdorura  nė procesin e mbledhjes sė tyre; dhe (4) seritė e tė dhėnave historike pėr ēdo vend. 

 - Tabela e lėndės 

Nė fillim tė ēdo kapitulli, pėr vendet pėrkatėse, tabela e lėndės jep informacion pėr listėn e variablave tė paraqitura, horizontin kohor, frekuencėn raportuese, njėsinė e zbatuar tė llogarisė dhe kodet e variablave. Lexuesi mund ta pėrdorė tabelėn e lėndės si hartė pėr kėrkim tė sigurt tė tė dhėnave. Pėr mė shumė, tabela e lėndės pėrsėritet nė ēdo file tė tė dhėnave tė ēdo vendi dhe e bėn mė tė lehtė lundriminnė seritė e kohore vjetore dhe mujore.

 - Citime tė rekomanduara

Statistika Ekonomike dhe Monetare tė Vendeve tė Evropės Juglindore nga Shekulli i Nėntėmbėdhjetė deri nė Luftėn e Dytė Botėrore, publikuar nga: Banka e Greqisė, Banka Kombėtare e Bullgarisė, Banka Kombėtare e Rumanisė, Banka Kombėtare e Austrisė, 2014, Athinė, Sofje, Bukuresht, Vjenė.

 

© Banka e Greqisė, Banka Kombėtare e Bullgarisė, Banka Kombėtare e Rumanisė, Banka Kombėtare e Austrisė, 2014. Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara. Riprodhimi pėr qėllime edukimi, shkencore apo jopėrfitimi lejohet vetėm nėse citohet burimi.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.