.logoal_copy_1.
   
 

Sistemi i klerimit tė pagesave me vlerė tė vogėl – AECH

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e kleringut prej vitit 1997. Nėpėrmjet kėtij shėrbimi ofrohet klerimi i ēeqeve dhe i urdhėrpagesave ndėrbankare tė iniciuara nga klientėt.

Sistemi i klerimit tė pagesave me vlerė tė vogėl - AECH (Albanian Electronic Clearing House), si njė sistem i automatizuar i kleringut tė pagesave me vlerė tė vogėl, (me vlerė mė pak se 1,5 milionė lekė) plotėsisht i integruar me  sistemin AIPS dhe qė shlyen nė mėnyrė periodike rezultatet shumėpalėshe neto tė klerimit, filloi funksionimin Live me datėn 8 korrik 2005.

Nė kėtė sistem marrin pjesė vetė Banka e Shqipėrisė dhe 16 bankat tregtare, si pjesėmarrės tė drejtpėrdrejtė, si edhe Ministria e Financave si pjesėmarrės i tėrthortė, nėpėrmjet llogarisė sė saj pranė Bankės sė Shqipėrisė. Sistemi AECH funksionon me 3 seanca kleringu sipas orareve tė pėrcaktuara. Seanca e parė fillon nė orėn 8:35 dhe pėrfundon nė orėn 10.00, seanca e dytė fillon nė orėn 10:35 dhe pėrfundon nė orėn 12:30, ndėrsa seanca e tretė fillon nė orėn 13:35 dhe pėrfundon nė orėn 14:45. Pėr sa i takon ēeqeve ndėrbankare dhe personale, klerimi i tyre vazhdon tė realizohet nėpėrmjet shkėmbimit fizik nė seancat e kleringut qė zhvillohen ēdo ditė nė orėn 13:00 nė Bankėn e Shqipėrisė.

Pėr mė tepėr informacion rreth kėtij sistemi,  ju mund tė klikoni nė lidhjet e mėposhtme:
 

Kuadri Rregullativ:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.