.logoal_copy_1.
   
 

SISTEMI I PAGESAVE

Sistemet e pagesave dhe tė shlyerjes luajnė njė rol tė rėndėsishėm pėr ruajtjen e stabilitetit dhe efikasitetit tė sektorit financiar, si dhe ekonomisė nė tėrėsi. Pėr mė shumė, zbatimi i politikės monetare nė njė vend varet domosdoshmėrisht nga ekzistenca e njė infrastrukture tregu tė sigurt dhe efektive. Sistemet e pagesave janė pikėrisht kanalet, nėpėrmjet tė cilave bėhet transferimi i fondeve ndėrmjet bankave, si edhe rrugėt kryesore nėpėrmjet tė cilave krizat financiare mund tė transmetohen nė sistemet dhe tregjet kombėtare, si dhe mė gjerė nė ato ndėrkombėtare. Njė sistem pagesash “i sigurt dhe i qėndrueshėm” ėshtė edhe njė nga kėrkesat kryesore pėr nxitjen dhe mbėshtetjen e stabilitetit financiar. Thėnė ndryshe, siguria dhe efikasiteti i sistemeve tė pagesave janė kritike pėr funksionimin efektiv tė sistemit financiar.

Roli i Bankės sė Shqipėrisė


Nxitja e njė funksionimi normal tė sistemit tė pagesave ėshtė njė nga objektivat kryesorė tė Bankės sė Shqipėrisė. Pėr pėrmbushjen e kėtij objektivi, Banka e Shqipėrisė, kryesisht, ėshtė e pėrfshirė nė tre role tė ndryshme:

  • rolin operacional – Banka e Shqipėrisė ofron mjete/infrastrukturė pėr shlyerjen e pagesave; administron dhe operon njė sistem pėr shlyerjen nė kohė reale tė pagesave me vlera tė mėdha (ndryshe tė njohura si pagesa me rėndėsi sistemike) nė monedhėn kombėtare (AIPS -sistemit ndėrbankar tė pagesave me vlera tė mėdha), njė sistem pėr klerimin dhe shlyerjen automatike tė pagesave me vlera tė vogla (ndryshe tė njohura si pagesa me pakicė apo tė klientėve) nė monedhėn kombėtare (AECH - sistemit tė klerimit tė pagesave me vlerė tė vogėl). Gjithashtu, Banka e Shqipėrisė duke konsideruar si njė komponent tė rėndėsishėm tė sistemit tė pagesave infrastrukturėn e shlyerjes sė titujve, operon dhe Sistemi i shlyerjes dhe regjistrimit tė titujve – AFISaR (Albanian Financial Instrument Settlement and Registration);
  • rolin e mbikėqyrjes – Banka e Shqipėrisė pėrcakton rregullat dhe procedurat, si dhe vendos standardet pėr tė nxitur dhe mbėshtetur njė sistem pagesash tė sigurt dhe efikas pėr procesimin e transaksioneve dhe, nė vijim, vlerėson sistemet kundrejt standardeve tė vendosura; dhe
  • vepron si njė katalizator – Banka e Shqipėrisė nxit dhe promovon efikasitetin  nė pėrdorimin e instrumenteve tė pagesave dhe, mė gjerė, tė sistemeve tė pagesave, nėpėrmjet nxitjes sė bashkėpunimit ndėrinstitucional, si dhe studimeve dhe publikimeve tė ndryshme.

 

Banka e Shqipėrisė luan njė rol kryesor nė nxitjen dhe zhvillimin e sistemit kombėtar tė pagesave, kryesisht pėr shkak tė rėndėsisė qė ka ky sistem nė ruajtjen e stabilitetit financiar, objektivit pėr sigurimin e funksionimit tė duhur tė sistemit bankar dhe atij financiar, si dhe nė mbėshtetje tė funksionit kryesor pėr zbatimin e politikės monetare tė vendit.

Instrumentet e pagesave janė mjete jo- cash tė pagesave, si transferta e kreditimit (urdhėrpagesa), debitimi direkt, pagesa me karta, paraja elektronike, ēeku dhe nota e premtimit. Kėto instrumente mundėsojnė transferimin e fondeve, tė cilat mbahen nė llogari tė hapura pranė bankave ose institucioneve tė parasė elektronike, midis njė debitori dhe pėrfituesi tė fondeve, bazuar nė instruksionet e marra pėr pagesėn.

Bazuar nė llojin e instrumentit, instruksionet e pagesės mund tė iniciohen nga debitori (transferta e kreditit, pagesat me karta, etj.) ose nga pėrfituesi (debitimi direkt, ēeku). Gjatė procesit tė klerimit dhe shlyerjes sė transaksioneve, bankat dhe institucionet financiare jobanka  shkėmbejnė ndėrmjet tyre detyrimet qė rrjedhin nga pėrdorimi i instrumenteve tė pagesave, nėpėrmjet sistemeve (pėr klerimin e pagesave tė vogla apo shlyerjen e pagesave tė mėdha), si dhe shlyejnė nė sistemin AIPS shumat neto tė detyrimeve reciproke.

Njė sistem pagesash ėshtė njė set instrumentesh, procedurash dhe rregullash pėr transferimin e fondeve midis pjesėmarrėsve nė sistem (banka ose institucione financiare), bazuar nė marrėveshjen midis pjesėmarrėsve nė sistem dhe operatorit tė sistemit. Transferimi i fondeve kryhet nėpėrmjet njė infrastrukture teknike tė dizenjuar pėr kėtė qėllim. (Burimi: Raporti i CPSS i titulluar “Parimet Kryesore pėr SIPS”, Janar 2001)

Nė Shqipėri funksionojnė dy sisteme ndėrbankare pagesash, nė pronėsi dhe tė operuar nga Banka e Shqipėrisė: njė sistem pagesash pėr shlyerje ne kohė reale (AIPS) dhe njė sistem pėr klerimin e pagesave me vlera tė vogla (AECH). Gjithashtu, Banka e Shqipėrisė ka nė pronėsi dhe operon edhe sistemin qendror tė shlyerjes dhe regjistrimit tė titujve – AFISaR ku kryhet shlyerja dhe regjistrimi i titujve tė emetuar nga shteti shqiptar.

Banka e Shqipėrisė ofron facilitete pėr shlyerjen neto (manualisht tė procesuara nė sistem) tė pagesave tė iniciuara me ēeqe si dhe tė pagesave me karta VISA dhe MasterCard, tė iniciuara dhe tė shlyera nė monedhėn kombėtare, si edhe shlyerjen nė sistemin AIPS tė pjesės cash tė transaksioneve me Titujt e Qeverisė (bono dhe obligacione tė qeverisė nė monedhėn kombėtare - Lekė). te cilat gjenerohen nėpėrmjet sistemit AFISaR.

.skema pagesa.

 

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.