.logoal_copy_1.
   
 

Sistemi i shlyerjes dhe regjistrimit tė titujve – AFISaR


Sistemi i shlyerjes dhe regjistrimit tė titujve – AFISaR ( Albanian Financial Instrument Settlement and Registration) ėshtė sistemi qendror i shlyerjes dhe regjistrimit tė titujve tė emetuar nga shteti shqiptar, pėr tė cilėt Banka e Shqipėrisė organizon ankandet nė zbatim tė Marrėveshjes qė ka me Ministrinė e Financave. Mėnyra e komunikimit me kėtė sistem kryhet nėpėrmjet mesazheve tė bazuara nė modelin e mesazheve tė Swift-it, tė cilat mund tė realizohen nėpėrmjet aksesit nė rrjetin VPN ( virtual private network) ose nėpėrmjet rrjetit SWIFT.

Sistemi AFISaR ėshtė plotėsisht i pajtueshėm me parimet e BIS-it pėr tė realizuar shlyerjen e transaksioneve me tituj duke zbatuar parimin DvP “dorėzim kundrejt pagesės”. Modelet e aplikuara pėr shlyerjen janė DvP Model 2 pėr shlyerjen e veprimeve nė tregun primar dhe DvP Model 1 pėr shlyerjen e veprimeve nė tregun sekondar tė titujve.

Pjesėmarrėsit nė sistemin AFISaR ndahen nė dy kategori:  pjesėmarrės sė drejtpėrdrejtė dhe pjesėmarrės sė tėrthortė. Pjesėmarrėsit e drejtpėrdrejtė kanė llogari titujsh drejtpėrdrejt nė AFISaR, tė cilėn e operojnė vetė duke u lidhur me njė nga mjetet e lartpėrmendura tė komunikimit. Pjesėmarrėsit e tėrthortė hapin llogari titujsh nėpėrmjet pjesėmarrėsve tė drejtpėrdrejtė.

Sistemi AFISaR filloi funksionimin e tij nė datė 19 janar 2015 dhe aktualisht pėrveē Bankės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Financave, ka edhe 16 pjesėmarrės tė tjerė tė drejtpėrdrejtė.

Pėr mė tepėr informacion  rreth kėtij sistemi, ju mund tė klikoni nė lidhjet e mėposhtme:


Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.