.logoal_copy_1.
   
 

Stabiliteti financiar

.stabiliteti-financiar_copy_1.

Banka e Shqipėrisė ka pėrgjegjėsinė tė garantojė qė sistemi bankar nė veēanti dhe ai financiar nė pėrgjithėsi, tė jetė i qėndrueshėm dhe eficient.

Njė sistem financiar i qėndrueshėm dhe eficient ėshtė i rėndėsishėm pėr tė ruajtur dhe pėr t’i siguruar vendit thellimin e ndėrmjetėsimit financiar, qėndrueshmėrinė makroekonomike dhe transmetimin e mirė tė veprimeve tė politikės monetare tė bankės qendrore. 

Gjithashtu, pėrmes njė sistemi financiar tė qėndrueshėm dhe eficient, realizohet transformimi i kursimeve nė investime, pėrmirėsohet shpėrndarja e burimeve financiare nė ekonomi dhe kontribuohet nė zhvillimin dhe thellimin e tregjeve financiare, ku mes tė tjerash, pjesėmarrėsit veprojnė pėr tė zbutur rreziqet e tyre dhe pėr tė maksimizuar fitimin.

Si mbikėqyrėse dhe rregulluese e sektorit bankar dhe e disa institucioneve financiare jobanka, Banka e Shqipėrisė kontribuon nė ruajtjen e qėndrueshmėrisė sė sistemit financiar, edhe nėpėrmjet hartimit dhe zbatimit tė politikės makroprudenciale, me qėllim parandalimin dhe trajtimin e rrezikut sistemik nė sistemin financiar.'

Pėr mė shumė

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.