.logoal_copy_1.
   
 

 

Stabiliteti i ēmimeve dhe politika monetare

.stabiliteti-i-ēmimeve-dhe-politika-monetare.  

Njė nga detyrat mė kryesore tė Bankės sė Shqipėrisė ėshtė tė mbajė ekonominė tonė “tė shėndetshme”. Ajo e bėn kėtė duke administruar sistemin kombėtar tė parave dhe tė kredisė, me fjalė tė tjera duke drejtuar politikėn monetare, pėr tė mbėshtetur zhvillimin e ekonomisė shqiptare. Politika monetare ėshtė tėrėsia e masave qė merr banka qendrore, pėr tė rregulluar furnizimin e ekonomisė me monedhė.

Shumė ekonomistė janė tė mendimit se nėse ritet sasia e parasė nė qarkullim nė njė ekonomi tė caktuar, edhe niveli i ēmimeve do tė rritet. Me kėtė parim, pėr tė ruajtur stabilitetin e ēmimeve, Banka e Shqipėrisė administron sasinė e parasė nė qarkullim, si dhe mban nėn kontroll vlerėn e saj.

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.