.logoal_copy_1.
   
 

Statistika

Banka e Shqipėrisė zotėron njė sistem tė pasur statistikor pėr shumė sektorė tė ekonomisė shqiptare, si: sektori bankar, sektori fiskal, sektori real dhe sektori i jashtėm. Qėllimi i mbledhjes sė kėtij informacioni lidhet me qėllimet e bankės qendrore, qė janė: hartimi i politikės monetare, kompilimi i bilancit tė pagesave si dhe analizimi i sistemit bankar dhe financiar pėr zhvillimin e kėtij sistemi.

Kėshtu, Banka e Shqipėrisė grumbullon informacion nga institucionet monetare dhe financiare qė veprojnė nė territorin e Shqipėrisė dhe kompilon statistikat pėrkatėse pėr kėto institucione. Gjithashtu, Banka e Shqipėrisė grumbullon informacion nga institucione tė ndryshme pėr kompilimin e statistikave tė bilancit tė pagesave pėr Republikėn e Shqipėrisė.

Banka e Shqipėrisė grumbullon informacion statistikor dhe nga sektorė tė tjerė tė ekonomisė.

Informacioni statistikor i vihet nė dispozicion publikut. Nė kėtė mėnyrė, Banka e Shqipėrisė ėshtė njė burim shumė i rėndėsishėm informacioni statistikor.

Ju mund tė merrni informacion tė detajuar nė Publikime pėr statistikat ose seritė kohore tė ndara sipas sektorėve nė Seri Kohore.


Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin mė poshtė:

  Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

 

Duke filluar nga muaji shtator 2016, statistikat monetare e financiare publikohen mbėshtetur nė klasifikimin e sektorėve kundėr-parti sipas ESA 2010. Seritė kohore pėr treguesit e paraqitur nė tė dhėnat e korporatave depozituese, bilancet sektoriale dhe paraqitjet monetare, si dhe huatė e depozitat nė sistemin bankar janė pėrditėsuar sipas kėtij standardi qė nga muaji dhjetor 2015. Seritė kohore tė publikuara deri nė muajin gusht 2016 janė vendosur nė rubrikėn “Arkiva”.  Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime gjenden nė dokumentin e mėposhtėm.

  Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji dhjetor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm shoqėrohen me analizėn e treguesve tė bilancit tė pagesave dhe tė borxhit tė jashtėm bruto:

 Analiza e pasqyrės tė Bilancit tė Pagesave

 Analiza e pasqyrės tė Borxhit tė Jashtėm Bruto

 Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare

 Investimet e huaja direkte

 Publikimi i serisė kohore 2008-2012 pėr Statistikat e Sektorit tė Jashtėm

Duke filluar nga muaji qershor 2016, tabela me periodicitet tremujor “Tregues tė kapitalit dhe cilėsisė sė aktiveve” nė seksionin Statistika Bankare zėvendėsohet me tabelėn mujore “Tregues tė Shėndetit Financiar”. Tabela “Tregues tė kapitalit dhe cilėsisė sė aktiveve” arkivohet nė seksionin “Statistika Bankare”.

 


Agregate   Vjetore   3Mujore   Mujore   

Agregate
Pozicioni: Pema e navigimit

 Pema e navigimit
STATISTIKA MONETARE DHE FINANCIARE
STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM
STATISTIKA TE SEKTORIT REAL
STATISTIKA TE FINANCAVE TE QEVERISE
Te dhenat e perditesuara
Tabela paraqet zėrat kryesorė tė llogarisė financiare. Tė gjithė zėrat janė tė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.
            11.09.2017
Llogaria financiare USD (Formati i ri) [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet zėrat kryesorė tė llogarisė financiare. Tė gjithė zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.
          11.09.2017
Llogaria financiare EUR (Formati i ri) [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė tė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Tabela paraqet llogaritė kryesore tė bilancit tė pagesave. Publikimi i datės 11 shtator 2017 paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Bilanci i pagesave usd [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė tė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Tabela paraqet llogaritė kryesore tė bilancit tė pagesave. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Bilanci i pagesave euro [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė usd dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Llogaria korente usd [Banka e Shqipėrise]
Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike. 11.09.2017
Llogaria korente euro [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė mjeteve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe afateve tė maturimit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Mjetet - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e zėrave pėrbėrės tė detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare sipas instrumenteve, sektorėve dhe afateve tė maturimit. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Detyrimet - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e agregatėve kryesorė tė mjeteve dhe detyrimeve financiare si dhe pozicionit neto tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. Tabela ėshtė kompiluar sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. 30.12.2016
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat sipas M6BP fillojnė nga viti 2012. 30.09.2016
Investimet direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Pėr grupin e NACE-ve CA, DA, DF, DL dhe DM, tė dhėnat paraqiten tė grupuara pėr tė siguruar konfidencialitetin e tyre. Tė dhėnat sipas M6BP fillojnė nga viti 2012. 30.09.2016
Investimet direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe disa prej aktiviteteve ekonomike sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. 30.09.2016
Stoku i ID-detyrime sipas shteteve dhe disa prej akt. ekonomike - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas shteteve dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat e fluksit sipas M6BP fillojnė nga viti 2013. 30.09.2016
Fluksi i investimeve direkte-detyrime sipas shteteve - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet fluksin vjetor tė investimeve direkte-detyrime sipas aktivitetit ekonomik dhe sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Tė dhėnat e fluksit sipas M6BP fillojnė nga viti 2013. 30.09.2016
Fluksi i investimeve direkte-detyrime sipas akt. ek. - M6BP [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas shteteve. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. 
30.09.2015
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri sipas shteteve [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun vjetor tė investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas aktivitetit ekonomik. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro. Pėr grupin e NACE-ve CA, DA, DF, DL dhe DM, tė dhėnat paraqiten tė grupuara pėr tė siguruar konfidencialitetin e tyre. 30.09.2015
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri sipas aktivitetit ekonomik [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e mjeteve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Mjetet [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e detyrimeve financiare tė pozicionit tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare - Detyrimet [Banka e Shqipėrise]
Tabela paraqet stokun e agregatėve kryesorė tė mjeteve dhe detyrimeve financiare si dhe pozicionit neto tė investimeve ndėrkombėtare. Zėrat janė tė shprehur nė milionė euro dhe nė bazė vjetore. 
30.09.2015
Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare [Banka e Shqipėrise]
Tė dhėnat janė sipas publikimeve "Statistikat fiskale tė qeverisė" dhe "Treguesit e borxhit", tabela "Borxhi i brendshėm sipas instrumenteve". Tė dhėnat janė nė milionė lekė, nė fund tė periudhės dhe rifreskohen sipas rishikimit tė institucionit burim.
05.05.2014
Borxhi i brendshėm sipas instrumenteve [Ministria e Financave]

Pėr mė shumė:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.