.logoal_copy_1.
   
 

Statistika

Banka e Shqipėrisė zotėron njė sistem tė pasur statistikor pėr shumė sektorė tė ekonomisė shqiptare, si: sektori bankar, sektori fiskal, sektori real dhe sektori i jashtėm. Qėllimi i mbledhjes sė kėtij informacioni lidhet me qėllimet e bankės qendrore, qė janė: hartimi i politikės monetare, kompilimi i bilancit tė pagesave si dhe analizimi i sistemit bankar dhe financiar pėr zhvillimin e kėtij sistemi.

Kėshtu, Banka e Shqipėrisė grumbullon informacion nga institucionet monetare dhe financiare qė veprojnė nė territorin e Shqipėrisė dhe kompilon statistikat pėrkatėse pėr kėto institucione. Gjithashtu, Banka e Shqipėrisė grumbullon informacion nga institucione tė ndryshme pėr kompilimin e statistikave tė bilancit tė pagesave pėr Republikėn e Shqipėrisė.

Banka e Shqipėrisė grumbullon informacion statistikor dhe nga sektorė tė tjerė tė ekonomisė.

Informacioni statistikor i vihet nė dispozicion publikut. Nė kėtė mėnyrė, Banka e Shqipėrisė ėshtė njė burim shumė i rėndėsishėm informacioni statistikor.

Ju mund tė merrni informacion tė detajuar nė Publikime pėr statistikat ose seritė kohore tė ndara sipas sektorėve nė Seri Kohore.


Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 tė Bilancit tė Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin mė poshtė:

  Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

 

Duke filluar nga muaji shtator 2016, statistikat monetare e financiare publikohen mbėshtetur nė klasifikimin e sektorėve kundėr-parti sipas ESA 2010. Seritė kohore pėr treguesit e paraqitur nė tė dhėnat e korporatave depozituese, bilancet sektoriale dhe paraqitjet monetare, si dhe huatė e depozitat nė sistemin bankar janė pėrditėsuar sipas kėtij standardi qė nga muaji dhjetor 2015. Seritė kohore tė publikuara deri nė muajin gusht 2016 janė vendosur nė rubrikėn “Arkiva”.  Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime gjenden nė dokumentin e mėposhtėm.

  Shpjegues metodologjik pėr statistikat monetare dhe financiare (Tetor 2016)

 

Duke filluar nga muaji dhjetor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm shoqėrohen me analizėn e treguesve tė bilancit tė pagesave dhe tė borxhit tė jashtėm bruto:

 Analiza e pasqyrės tė Bilancit tė Pagesave

 Analiza e pasqyrės tė Borxhit tė Jashtėm Bruto

 Pozicioni i investimeve ndėrkombėtare

 Investimet e huaja direkte

 Publikimi i serisė kohore 2008-2012 pėr Statistikat e Sektorit tė Jashtėm

Duke filluar nga muaji qershor 2016, tabela me periodicitet tremujor “Tregues tė kapitalit dhe cilėsisė sė aktiveve” nė seksionin Statistika Bankare zėvendėsohet me tabelėn mujore “Tregues tė Shėndetit Financiar”. Tabela “Tregues tė kapitalit dhe cilėsisė sė aktiveve” arkivohet nė seksionin “Statistika Bankare”.

 


Periudha: Vjetore
Pozicioni: Agregate » STATISTIKA TE SEKTORIT TE JASHTEM » BILANCI I PAGESAVE
Pėrshkrimi: Llogaria korente euro
Institucioni: Banka e Shqipėrise
Metodologjia: Tė gjithė zėrat e paraqitur nė kėtė tabelė janė shprehur nė milionė euro, qė prej vitit 2004 dhe pėrfaqėsojnė flukse vjetore. Llogaria korente paraqet transaksionet neto tė mallrave, tė shėrbimeve, tė tė ardhurave dhe tė transfertave korente. Publikimi i datės 11 shtator 2017, paraqet tė dhėna tė rishikuara pėr vitin 2013, si pasojė e: konsolidimit me tė dhėnat e PIN dhe BJB dhe ndryshimeve metodologjike.

Intervali Mėnyra e shfaqjes sė vlerave Formati
Nga: Grafik 3 dimensional 0 shifra pas pikės dhjetore
Linear 1 shifra pas pikės dhjetore
Deri: Tabelė Fushat nė Periudha 2 shifra pas pikės dhjetore
Periudhat sipas Fushave 3 shifra pas pikės dhjetore
 

Zgjidhi tė gjitha   Pastroi tė gjitha Kodi Pėrshkrimi i treguesit
1100 Mallra
1110
Eksport
1120
Import
1200 Shėrbime
1201
Eksport
1202
Import
1210 Shėrbime transporti
1211
Shėrbime transporti (eksport)
1212
Shėrbime transporti (import)
1220 Shėrbime sigurimi
1221
Shėrbime sigurimi hyrėse
1222
Shėrbime sigurimi dalėse
1230 Udhėtime
1231
Udhėtime (tė ardhura)
1232
Udhėtime (shpenzime)
1240 Shėrbime tė tjera
1241
Shėrbime tė tjera (tė ardhura)
1242
Shėrbime tė tjera (shpenzime)
1300 Tė ardhurat
1301
Tė ardhura hyrėse
1302
Tė ardhura dalėse
1310 Tė ardhurat nga puna
1311
Tė ardhurat nga puna hyrėse
1312
Tė ardhurat nga puna dalėse
1320 Tė ardhurat nga investimet
1321
Hyrėse
1322
Dalėse
1400 Transfertat korente
1401
Transferta korente hyrėse
1402
Transferta korente dalėse
1410 Transferta shtetėrore
1411
Hyrėse
1412
Dalėse
1420 Transferta nga emigrantėt
1421
Hyrėse
1422
Dalėse
1430 Transferta tė tjera
1431
Hyrėse
1432
Dalėse
2100 Transfertat kapitale

Pėr mė shumė:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.