.logoal_copy_1.
   
 

Statistikat

.statistika.  

Statistikat zyrtare zėnė njė vend tė veēantė nė ekonominė shqiptare, pasi ato ndikojnė nė rritjen e cilėsisė sė analizave dhe nė marrjen e vendimeve sa mė realiste. Arsyeja e parė pėr tė mbledhur statistika pėr njė bankė qendrore ėshtė sigurimi i njė informacioni sasior pėr tė formuluar, zbatuar dhe monitoruar politikat ekonomike dhe financiare si dhe pėr analiza makroekonomike, pėr kėrkime nė fushėn ekonomike.

Banka e Shqipėrisė grumbullon informacion mbi shumė sektorė tė ekonomisė si, sektori bankar, sektori fiskal, sektori real dhe sektori i jashtėm,dhe pas njė kompilimi tė kujdesshėm, publikon statistikat pėrkatėse. Nė kėtė mėnyrė, Banka e Shqipėrisė ėshtė njė burim i rėndėsishėm informacioni statistikor, jo vetėm pėr institucionet e ndryshme, por edhe pėr publikun e gjerė.

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.